Gotovo 39 tisuća prometnih prekršaja koje je prošle godine zabilježio MUP uzrokovano je korištenjem mobitela u vožnji. Upravo zbog sve većeg korištenja mobitela tijekom vožnje, Međunarodna automobilska organizacija je provela istraživanje o ponašanju u prometu i donijela 10 zlatnih pravila sigurnosti u prometu.

U natječaju Međunarodne automobilske organizacije sudjelovalo je 70 autoklubova iz cijelog svijeta, a HAK je nominirao projekt interaktivne kampanje protiv korištenja mobitela tijekom vožnje pod nazivom “Pravilo 7”, koje se odnosi na ponašanje vozača u vožnji i korištenje mobitela. Napravljeno je i istraživanje te je zabilježeno postupanje 11.504 vozača na 45 lokacija, odnosno cesta. Podaci se odnose na 27 gradova i pet izdvojenih cesta.

U HAK-u navode da je proučavanjem postupanja vozača u prometu uočeno da svjesno zanemaruju opasnost telefoniranja u vožnji. Vozači nisu u strahu niti od nezgoda niti od eventualnih kazni. To potvrđuje i podatak prikupljen u anketi. Na pitanje kolika bi trebala biti kazna za korištenje mobitela u vožnji ako se drži mobitel u ruci ponuđena su tri odgovora: 300 kuna, 500 kuna i 700 kuna. Točno je odgovorilo 70% ispitanika.

Inozemna istraživanja su dokazala kako je, razgovara li vozač mobitelom tijekom vožnje, efekt isti kao da ima 0,8 promila alkohola u krvi, a 23 puta povećava se opasnost za prometnu nesreću ako tipkamo po mobitelu tijekom vožnje. Tipkanje na mobitel tijekom vožnje je također velika opasnost, jer to više nisu samo SMS poruke, nego i korištenje društvenih mreža i e-mailova putem pametnih telefona. U istraživanju je uočeno kako oko 10 posto vozača koristi mobitel tijekom vožnje a dva posto tipka na njih.