Nakon što su sinoć proslavili Badnjak, pravoslavni su se vjernici jutros okupili u crkvi svetog Nikole kako bi proslavili blagdan Božića. Svečanu liturgiju predvodio je episkop gornjokarlovački Gerasim.
Pročitana je poslanica patrijarha Srpske pravoslavne crkve Irineja koji je između ostalog poželio da Bog podari mir i blagoslov svom narodu. Poglavar Irinej pozvao je svu duhovnu djecu u domovini i iseljeništvu da žive u međusobnoj bratskoj ljubavi, u ljubavi Božića. Zabrinut je i zbog loše demografske slike koja vlada u Srbiji.
“Ništa nam, draga djeco duhovna, neće vrijediti ni država, niti uređeni gradovi i sela, ni ekonomski napredak kome toliko težimo, niti sva dobra ovoga svijeta, ako kao narod postupno, ali sigurno nestajemo, to jest ako više umiremo nego što se rađamo”, poručio je patrijarh srpski Irinej. Nemojmo zanemariti ispunjavanje svete zapovijedi koju nam je dao gospodin, poručuje Irinej uz neizostavno spominjanje Kosova i Metohije.
Mi pravoslavni kršćani i djeca Crkve bez obzira na to kako se drugi odnose prema nama svima uzvraćamo po zapovijedi božjoj – bratski i prijateljski, ma koje vjere i narodnosti oni bili, znajući da nas Bog ljubavi pita što mi činimo drugima, a ne što drugi čine nama, istaknuo je patrijarh.
Uz poruke mira i zajedništva pravoslavni je Božić proslavljen i u ostalim crkvama diljem gornjokarlovačke eparhije.

