KABA

RAZGOVOR Marin Svetić: Ovaj saziv Vijeća je vrlo kvalitetan i građani od njega moraju dobiti sve “na tanjuru”

Kada je lani izabran za predsjednika Gradskog vijeća, mnogi su bili skeptični: do tad je Marin Svetić karlovačkoj javnosti bio poznatiji kao voditelj Uprave šuma nego kao političar, dopredsjednik gradskog HDZ-a. No, svega nekoliko mjeseci poslije, ispostavilo se da je njegov izbor na to mjesto bio pun pogodak pa mu i politički protivnici odaju priznanje za vođenje Gradskog vijeća, a neki i ocjenjuju da je po tom umijeću odmah iza legendarnog Željka Gojšića. Svetić, pak, u razgovoru za Trend kaže da samo želi opravdati povjerenje i stranke i građana, otkriva što bi mijenjao u gradu, a što kod svojih sugrađana, kako ocjenjuje ovo Vijeće i što očekuje za tri godine.

Od kud šumar u politici? Nema baš sličnosti…

Kad čovjek radi pa želi na neki način pridonijeti boljitku ljudi u svom okruženju, svima koji uz mene i oko mene, probaš na neke načine doprinjeti tome svemu, a uz pomoć politike imam osjeća da bi se nešto na taj način mogao i ostvariti. Ako je u funkciji nečega boljeg, ima smisla, dobiti, ako ne, onda smo problemu.

Jesmo li onda u dobiti ili u problemui?

Ma, mi smo u dobiti, kakva god ona bila!

Od kad ste u politici?

Počeci su bili 2003. pa polako, sve uz nekakav rad u udrugama i, eto, intenziviralo se unazad nekoliko godina. Ima ljudi koji su prepoznali trud, rad i htijenje i pružili mi priliku; zahvaljujem im i želim vratiti to povjerenje kvalitetnim radom. Oni koji su me izdelegirali i dali mi priliku, ocijenit će taj moj rad, kao i cjelokupna javnost.

Što je teže biti: potpredsjednik HDZ-a ili predsjednik Gradskog vijeća?

To su slične, a u biti različite funkcije. l jedno i drugo, ako se obavlja i shvati ozbiljno, časne su funkcije i imaju veliku odgovornost. Tako to i shvaćam; ljudi su mi dali povjerenje kao potpredsjedniku stranke na unutarstranačkim izborima, a građani na lokalnim izborima kao vijećniku. Odgovorne su to funkcije i ja ću se svojski truditi opravdati ih.

Nosili ste listu HDZ-a, nije to baš…

Da. Sastavljena je bila od kvalitetnih ljudi,odluka je pala da budem nositelj i ja sam to prihvatio. Rezultat je ovo Vijeće i obnašanje funkcije koju trenutno imam.

Skupljao iskustva od svih

Nije baš bilo često da netko tko nije prije bio vijećnik postane predsjednik Vijeća. Koliko je to teško biti, pogotovo jer je omjer snaga u Vijeću vrlo klimav, nema HDZ premoćnu većinu kao prije.

Nisam bio vijećnik, ali kad se čovjek sprema za neku funkciju dobro je i neke predradnje odraditi, da bude spreman. Tako sam i ja skupljao iskustva na sve strane, od svih pozicija i profila ljudi koji su mi davali neke smjernice kako bi to trebalo izgledati. Sve što sam smatrao dobrim sam prihvatio i prihvatio i tu funkciju koja je određena težina, ali osim što je odgovornost, to je i velika čast. Tako ju shvaćam i nastojat ću ovaj mandat iskoristi da budem iskren, pošten, na raspolaganju svima, ravnomjeran, jednak prema svima u Vijeću jer smo odgovorni prema građanima i od svih nas vijećnika moraju dobiti ono najbolje.

Ovo „jednak prema svima“ Vam priznaje i oporba. Način na koji vodite sjednice, „branite“ oporbu od „svojih“, iz HDZ-a, je mnoge iznenadio.

Gradsko vijeće sačinjavaju vijećnici svih mogućih „boja“, što je jako dobro i za demokraciju i biti jedan od njih je, osim odgovornosti i velika čast. Da bi građani imali potpunu uslugu, to Vijeće i vijećnici, svatko ima svoju kreaciju, mišljenje, postupanje, zaključke, ja sam taj koji radi balans između njih svih, vrednuje na neki način jer svaki vijećnik je pojedinka za sebe koja je u funkciji zajednice i kao takva, siguran sam da pridonosi bez obzira koje „boje“ bila, kvalitetnom radu u Vijeću, time i našim građanima. Budući sam predsjednik Vijeća moram biti jednak prema svima, trudim se i nadam se da ću uspjeti u tome. Kolege vijećnici i javnost neka poslije sude. Ne volim se uspoređivati, iako neki kolege vole i OK, dajem im za pravo, sa saborskim zastupnicima. Mi smo u manjoj sredini, svi smo Karlovčani, živimo taj grad i onda je red da jedni druge poštujemo i dajemo na značaju, a ja držim balans u postupanju kod odluka, zaključaka, mišljenja i uvažavanja pojedinaca kao i svih nas zajedno. Znači, moram biti jednak prema svima.

A ako Vam opozicija priznaje da ste jednaki prema svima, je l’ to onda znači da Vam to „Vaši“ uzimaju za zlo, smatraju li da trebate biti malo više na njihovoj strani?

I pozicija i opozicija imaju pravo na svoje mišljenje. Neka sami kažu i ocijene rad predsjednika Vijeća. Ja sam, naravno, vijećnik HDZ-a, ali sam predsjednik Gradskog vijeća i moram biti jednak prema svima i svima pružiti jednaku šansu. Samo tako građani će dobiti ono što su tražili: prave, potpune vijećnike i kvalitetno, dobro Vijeće koje stoji na raspolaganju jednako svim građanima ovog grada.

Obzirom na odnos snaga u Vijeću, je li teško biti siguran da će neke odluke biti usvojene ili programska suradnja s DP-om osigurava da prolazi sve?

Svaka dobra ideja…

Naravno da je programska suradnja na obostranu korist. Puno puta treba dobro prespavati prije donošenja svake odluke, uvijek je više glava pametnije nego jedna. Kad se ljudi slože, kad se profiltrira sve, odlukaje puno kvalitetnija. Svaka dobra ideja bit će prihvaćena, bez obzira od kuda dolazi. Kažem: građani su nas birali i red je da im vratimo dobro i časno.

Svaka dobra ideja? I od oporbe?

Apsolutno. Svaka dobra ideja za ovaj grad. Ukoliko vijećnici tako odluče – na raspolaganju smo. Svaku dobru ideju građani su dužni dobiti „na tanjuru“. Naravno da poštujemo sve ono što je dobro za ovaj grad.

Uveli ste neke novine, poput predlaganje članova NO gradskih tvrtki. Oporba je odbila sudjelovati u tome.

Dalo se na važnosti vijećima MO i GČ, da predlože najbolje što imaju unutar lokalnih zajednica i ponudila se ruka suradnje svima, da otvoreno predlože ljude, sudjeluju, daju svoje ljude unutar NO, da budu svi aktivni i imaju informacije direktno, iz prve ruke, da i sva daljnja postupanja potpuno transparentna. Mislim da je to bio dobar potez, tko je prepoznao – u redu, tko nije – svatko zna što mu je za činiti. Ruka suradnje je pružena i to vrlo široko i mogućnosti za transparentnost i pravovremenu informiranost bile su na tanjuru. Siguran sam da je to dobar put; koliko je to tko prihvatio, to je nešto drugo. Vjerujem da je svako otvaranje u tom smjeru dobro i kvalitetno i ne vidim razlog zašto ga ne prihvatiti.

Oporba ovo nije prihvatila, vladajući nisu njihov prijedlog izmjene Poslovnika vezano za trajanje Aktualnog sata.

Tražili su, obzirom na čl. 80, mogućnost da svi koji žele postaviti pitanje to i mogu, bez obzira na vrijeme – Poslovnik je definirao da je to 60 mininuta ukoliko Vijeće ne odluči drugačije. Dao sam na raspravu svima, tražio da se usuglase klubovi vijećnika. HDZ je imao prijedlog da se broj vijećničkih pitanja smanji s 3 na 2, a oporba da se produži Aktualni sat te gradonačelniku odrede gabariti prilikom odgovaranja. Klubovi se nisu na moj zahtjev uspjeli usuglasiti, dao sam na glasanje i jedan i drugi prijedlog, odnosno, amandman i vijećnici su odlučili: broj vijećničkih pitanja po vijećniku je smanjen s 3 na 2, osim ako nastupa ispred kluba, tada je sa 4 na 3, ostalo je ostalo isto.

Postigli su kontra učinak.

Zadnja dva Vijeća svi koji su željeli postaviti pitanja su ih i postavili u cca sat vremena; O.K., uzeo sam u obzir i tzv. prazni hod, brojao efektivno jer cilj je bio da stanu svi. I zadnje dvije sjednice svi su postavili pitanje i dobili adekvatan odgovor, nitko nije ostao sa strane,  svi su zadovoljeni u sklopu Aktualnog sata.

Novina u ovom sazivu Vijeća su i poslijepodnevne sjednice, osim u iznimnim situacijama. Hoće li tako ostati?

Rekao sam na početku da ću odluku većine poštivati. Kolegama je poslije podne bilo pristupačnije i to sam poštivao. Kad je bio proračun i znalo se da će biti duže rasprave, kretali smo u jutarnjem terminu, zadnja sjednica isto na traženje većine je bila u jutro. Većina je bila za to i zadržat ćemo jutarnji termin. Ako budu htjeli vratiti popodnevni, kako odluče, ja ću to poštivati. Od sada nadalje bit ćemo u jutarnjem.

Ne dolaze građani jer su sretni i zadovoljni

Uveli ste i primanje građana, odnosno, vratili nakon duže vremena. Zbog čega Vam dolaze?

Od mojih prethodnika, koliko sam upoznat, to su radili Anika Mamić i Damir Mandić. Htio sam biti dostupan građanima, da pokušam riješiti probleme ukoliko mogu ili usmjeriti ih tko im može dati adekvatan odgovor, riješiti problem koji ih tišti. Dolaze sa svakakvim pitanjima, imaju i stambene i komunalne i sportske probleme, iznašaju ideje i kreacije, saslušam sve, pokušam naći odgovor, neki put je to brže, neki put duže traje jer prilikom traženje odgovora ne mogu se fokusirati na 1 osobu ili organizaciju, trebam jako dobro provjeriti prije nego ljudima odgovorim. Ima naših sugrađana u potrebi, da ne kažem mukama, upoznaju me s tim i postupam najbolje što znam i umijem i tražim odgovore od odgovornih

Što ste do sada riješili? Dobiju li bar odgovore brže nego što bi ih dobili sami?

Ima situacija gdje mogu direktno pomoći i uputiti ih gdje treba, ima situacija da njihovi problemi nisu rješivi niti trenutno niti dugoročno, a nekad treba duži vremenski period da bi se našao odgovor, da bi ih se usmjerilo gdje bi njihov problem bio rješiv… Kompleksno je. Vrlo zanimljivo, interesantno. Život je jedan, ali građani ovog grada imaju svoje probleme, nepoznanice i kad čuješ što se zbiva, kako ljudi funkcioniraju i rade, puno puta sam zahvalan Bogu i obitelji da mogu pomoći, saslušati i pokušati naći najbolji odgovor.

Dobijete li onda sasvim drugačiju sliku Karlovca od one: dobar nam je proračun, nezaposlenost pada, gradimo, radimo, poduzetnicu su žilavi, obrtnici isto, prosječna plaća tek nešto manja od državnog…

Nitko ne dođe jer je zadovoljan i sretan. Ne kaže: meni je odlično i super, zadovoljan sam, imam lijep posao, divnu ženu, prekrasan stan… takav se još nije stvorio u mom uredu. Kad bi samo te ljude gledali, ispala bi nerealna slika da je sve u okruženju velik, ogroman problem jer dolaze oni koji su u potrebi. Nitko još nije došao reći kako mu je jako lijepo u životu, takav kod mene još nije bio. Dođu s problemima, a ja sam na dispoziciji koliko god mogu. Ima i pohvala.

Kakvih?

Npr. kažu da je Grad nešto jako dobro odradio, ali onda slijedi ono gdje gospođa ili gospodin ima situaciju za koju treba pomoć. Pohvala npr. Karlovac je veliko gradilište, ima ih koji kažu da će, kad radovi i strojevi utihnu, grad biti prekrasan. Sad dok praši po autima i balkonima, dok su rupe i jame, svi su malo nervozni. Uputim na kapljicu strpljenja dok se radovi ne završe pa će svima biti lakše.

Od svega što se sada radi, što je Vama najdraže?

Generalno mi je drago i to kažem kolegama, osobito šumarima koji kad dođu u grad pričaju da je tamo zabrana, ovdje preusmjeren promet, Karlovac je ogromno gradilište, teško je izdvojiti neko. Veselim se gradilištima, jednog dana kad to sve prođe, kad se zaravna sve, Karlovac će biti prekrasan, u pravom smislu riječi grad susreta. I ono što ga je nekad krasilo, a krasi i sada: grad poželjan za život svima.

Očekivala sam Edison, recimo.

Veselim se svemu, stvarno. Nama Karlovčanima Edison je u srcu, čekamo da se završi da možemo uživati u njemu. Kad dođem na Turanj, veselim se i Turnju jer sam vezan za nogomet na Turnju i oko Turnja, kad tamo završe radovi, bit će prekrasan kao što je uvijek bio. Moja Banija posebno mi je u srcu… Sve što se radi, svaka uličica, trg, cijev… me veseli. Normalno, malo smo svi nervozni, nikome se ne čeka ali kad bude gotovo, bit će prekrasno.

Još se nije rodio tko je narodu ugodio

U ovom mandatu bit će završeni neki dugo čekani, veliki projekti: obilaznica, sustav obrane od poplava, Edison… Što biste htjeli da u iduće tri godine bude završeno?

Koliko smo se rijekama radovali ljeti, kad su ljepotice, tako u jesen, zimu, proljeće, kad nabujaju, rade nam probleme i sustav obrane od poplava željno očekujemo. Da konačno građani prstena i rubnih dijelova grada osiguraju imovinu i sebe, da sustav bude već jednom završen i da naš grad na četiri rijeke više ne mora brinuti ako dođe do visokih vodostaja i kišnih perioda. Kad su ljudi sigurni, na svojim mjestima prebivališta, onda je to veselje svih građana. To bi me veselilo, siguran sam da ide u dobrom pravcu i da će biti uskoro gotov. Također, ovo sve vezano uz Aglomeraciju, ušli smo u to i veselim se svakom etapnom uspjehu, kao i kraju, bit ćemo prekrasan grad.

Kakav smo sad grad? Što biste mijenjali?

Staro je pravilo da nikad nismo zadovoljni, uvijek težimo boljem. Karlovac u usporedbi sa sličnim gradovima: Siskom, Koprivnicom… mi smo puno puta nekako malo samozatajni, možda nismo dovoljno „agresivni“ u prezentaciji onoga što radimo i vrijednosti grada koje imamo. Činjenica je da i kad ljudi dolaze u naš grad, čude se koliko je pun ljepote, parkova, rijeka, idealne pozicije, blizu metropoli, nismo daleko ni od mora, ni od Gorskog kotara, na sjecištu smo koje pruža velike mogućnosti, a mi smo malo previše skučeni i u svom dvorištu. Premalo vrednujemo ono što imamo za razliku možda od nekih gradova koji po pokazateljima nisu ni blizu našeg, a svaku svoju sitnicu veličaju. Karlovčani su inače takvi: nigdje se ne nameću previše, a zapravo su vrlo moćni, snažni u svemu onome što naš grad pruža.

Što vam smeta najviše u gradu?

Ljudi su stalno mrzovoljni i kad je sunce i kiša, stalno bi kruha nad pogačom. Da je sunce, rekli bi: zašto nije kiša? Da je kiša: e, kad će sunce? Da je na stolu hrpa baklava, rekli bi: a zašto nisu kremšnite? Nikad zadovoljni; da ne znam što napraviš, „E, mogli ste još ovo“. Točno, ali ‘ajmo biti realni pa reći dobro je, biti zadovoljni s onim što imamo. A ne, ako su Dani piva 5 dana, jedni pitaju zašto ne traju 10, drugi zašto buče 5 dana, dosta su 2?! Ona stara važi za nas Karlovčane: Još se nije rodio tko je narodu ugodio.

To se tiče ljudi, a grada? Nedostaje li Vam nešto? Ne znam, više stabala…

Karlovac je prekrasan, ti parkovi se lijepo održavaju. Kad moje šumarsko oko gleda stvarno smo među top gradovima što se tiče parkova i stabala; malo je gradova koji kao Karlovac daju na značaju parkovima. Htio bih da se u Zvijezdi čim prije ti radovi intenziviraju, dinamiziraju da nam to čim prije bude gotovo i Zvijezda bude u punoj funkciji. Veselilo bi me to za naredni period i radujem se tome. Ostalo? Htio bih da se u sportskom žargonu i NK i RK i KK, cijeli karlovački sport vrati na stare staze slave. Dugo sam bio vezan uz nogomet, kao igrač i trener i sportski djelatnik i volio bih vidjeti naš stožerni klub, NK Karlovac danas-sutra u jačem rangu natjecanja, isto tako rukomet, to bi me veselilo, da imamo vrh. Naravno, u skladu s mogućnostima koje imamo. To bi me jako veselilo.

Uređujemo dodatno stadion kako bi se ispunili uvjeti za rangiranje. Neće nam biti teško još i za 1. ligu ako NK…

Nadam se. Dobra atmosfera je u klubu, ljudi rade dobar posao, čestitam i mladom predsjedniku i njegovom timu, Grad je puno uložio i u travnjak i atletsku stazu; ugodno i lijepo je doći na stadion bilo zbog nogometa ili atletike. I nema što nego punim jedrima naprijed. Potpora u svakom smislu!

Raspravljate li u HDZ-u o temama prije nego što dođu na Gradsko vijeće?

O svemu što je bitno i važno treba povesti računa i pripremiti kvalitetno. Siguran sam da se svi klubovi vrlo temeljito pripremaju za raspavu, tako i HDZ, vidi se kad traje Vijeće da se svemu pristupa vrlo ozbiljno i studiozno. Uživam u svim tim raspravama, zaista su kvalitetne i bez obzira na „boju“, puno puta su žestoke, čvrste, dinamične…, ali svaka točka se nekoliko puta okrene i isfiltrira prije nego dođe trenutak za dizanje plave, bijele ili crvene pločice. Ugodno je surađivati sa svima. Kooperativni smo, koliko čvrsti i tvrdi u stavovima, razumni smo i ovaj saziv Vijeća je vrlo kvalitetan i građani, ako će biti realni, zaista mislim da mogu biti zadovoljni. Bez obzira tko je za što i tko kako diše, pripremaju se za svaku točku, agilni su u pripremi Vijeća i za svako Vijeće. Biti prvi među jednakima u ovom sazivu, osim što je vrlo zahtjevno i odgovorno, je čast i velika privilegija.

Biste li htjeli još mandat u Vijeću ili imate neke druge ambicije?

Ako me budu trebali, O.K. Ako procijene kolege, odnosno, građani da bi bilo dobro još jedan mandat, zašto ne?

A unutar stranke?

Ušao sam u politiku da bih pokušao doprinjeti općem boljitku. Tako se vladam, nastojim dati najbolje od sebe pa ako stranka odluči s Marinom nešto, valjda će me kontaktirati, ako ne, opet dobro. Uglavnom, ja sam na raspolaganju, oni koji odlučuju – budemo sjeli i razgovarali. Neka o mom radu sude oni koji su me delegirali, ja sam apsolutno za suradnju.

Hoćete mi i Vi, kao i predsjednik stranke, reći da nema oporbe u HDZ-u ni frakcija, samo različitih mišljenja ili?

Mi smo velika stranka. Ima hrpa različitih mišljenja, gotovo u svakodnevnoj korespodenciji, frakcija nema, jedinstveni smo, a da ima mišljenja različitih i dobrih i loših, o i te koliko! Puno puta sva ta mišljenja u jedan u kolotrak iznjedriti najbolje, nije jednostavno, treba vremena i strpljenja. Ali, stara šumarska kaže da je svako jutro pametnije od večeri. Puno puta je pametnije prespavati pa ujutro nešto zaključiti, nego ad hoc preko noći, onda obično ispadne krivo i krivo se interpretira. U stranci frakcija nema, a različitih mišljenja i onih da boli glava i onih koji ugodno iznenade i pun pogodak su.