
Zaštitne skele i panoi, postavljene na ruševnim zgradama u Karlovcu, do daljnjeg će tamo i ostati. Postavljene su zbog sigurnosti građana, a budući su uglavnom u privatnom vlasništvu – to je i jedino što Grad može napraviti. Manji dio je u državnom ili mješovitom vlasništvu.
– Ovdje gdje možemo, kada je vlasništvo RH, pokušavamo iskomunicirati s njima da se počne raditi. Jednu takvu zgradu, Gajeva 20, prijavili smo na Fond solidarnosti. Očekujemo rezultate. Ako to ne bude, u komunikaciji smo da s Ministarstvom krenemo u drugačiju realizaciju. Zaista pokušavamo maksimalno doprinjeti, bez obzira u čijem vlasništvu je zgrada jer u našem je gradu i sve što možemo napraviti, radimo, veli dogradonačelnica Ivana Fočić.
Zgrade su na Trgu Petra Zrinskog i Baniji, u Gajevoj, Preradovićevoj, Dragojle Jarnević, Banjavčićevoj, Šporerovoj i Prešernovoj ulici. Dvije su u većinskom vlasništvu države, ostale privatno vlasništvo.
– Što se tiče privatnih građevina, osigurali smo sredstva za ovu godinu. Neće ići iz gradskog proračuna jer vodimo računa da građani ne sudjeluju u tim troškovima, ali moramo zaštititi i ljude i imovinu. Ne možemo dozvoliti da zgrade tako stoje, da ništa ne poduzimamo i građani budu nesigurni kad prolaze pored tih zgrada. Sredstva su osigurana, u prvom dijelu iz hitnih mjera intervencija, a u drugom očekujemo javni poziv Županije; sredstva će također biti od ministarstva i povući ćemo ta sredstva natrag za skele, najavljuje Fočić.
Privatnim vlasnicima ruševnih zgrada, napominje, Grad je na raspolaganju i pomoći će koliko god može.
– Koristim priliku da ih još jednom pozovem da dođu u gradsku upravu, doista ćemo pomoći što možemo, ali u njihovo ime, što se tiče obnove konstrukcijske, ne možemo izvršiti prijavu jer nismo vlasnici tih građevina. Što se tiče zgrada predviđenih za rušenje jer se ne mogu obnoviti, s crvenim naljepnicama, obratili smo se građevinskoj inspekciji i napravili sve što zakon predviđa kako bi se ta situacija što prije riješila, naglašava Fočić.
Za postavljene skele lani je potrošeno više od pola milijuna kuna, a toliko će biti i ove godine.
– To nisu sredstva koja idu direktno iz gradskog proračuna, ali ih moramo prikazati pa ćemo ih namiriti iz drugih izvora, iz javnog poziva u drugoj polovici godine. Do kraja godine planirano je 530.250 kuna za zaštitu ljudi i imovine na području grada Karlovca, kaže Fočić.
Odnosi se to na postavljanje različitih tunela, zaštitnih panela, ograda i skela
– Potrudili smo se povući sredstva, da ne idu iz proračuna jer to je ipak tuđa imovina, ali smo dužni zaštiti građane. Nadamo se da ćemo u budućem razdoblju naći rješenja da te skele ne budu tu dugoročno jer to nije nikakvo rješenje. Sad imamo mogućnost što se tiče sredstava i intervencija malo požuriti tu priču. Nadamo se da će i država ubrzati neke procese i da ćemo zajedno zaista sve to odraditi, zaključuje Fočić.
Ugovori za skele vrijede do kraja ove godine.