U Gradskom muzeju Karlovac predstavljena je monografija “Čuvari tradicije – višestoljetno djelovanje karlovačkih licitara”. Prva je to monografija o licitarima na ovim prostorima koju je napisala Jana Mihalić, viša kustosica u mirovini, a uredila Nikolina Belančić Arki, kustosica Etnografskog odjela Muzeja grada Karlovca.

Knjiga je podijeljena na tri poglavlja. U prvom je predstavljen povijesni razvoj ove djelatnosti te su predstavljeni karlovački medičari i svjećari. U drugom poglavlju autorica piše o medičarstvu kao obrtničkoj djelatnosti u Karlovcu koja je utjecala na gospodarstvo i kulturna zbivanja u gradu i njegovoj okolici, dok je u trećem poglavlju obrađena tema svjećarstva.

– Lijepo je pisati o tradiciji, o životu, ljubavi, vatri, plamenu, narodnim običajima, proštenjima, ljudima i njihovim osjećajima, zabavama, sve se to može naći u temi licitari. Tu su još i vještine licitarske koje godinama njeguju, licitarska povijest od kraja 17. stoljeća. Licitarstvo je živa tradicija i za ovaj kraj znači mnogo i nadam se da će kad su prebrodili sve prepreke koje su se javile početkom 20. stoljeća da će i opstati, kazala je autorica Jana Mihalić.

Prva bilješka o postojanju licitara na ovom području kazuje da su tu od 1691. godine, no nije poznato je li to i početak licitarstva.

– Ovdje se radi o licitarima, obiteljima s područja grada Karlovca koji su se u prošlosti bavili licitarstvom, a neki se još uvijek danas bave i nastoje unatoč svim nedaćama očuvati svoj obiteljski zanat. Nadam se svjetloj budućnosti, najmlađi u ovim obiteljima se polako pripremaju za preuzimanje obrta od svojih očeva i majki tako da vjerujem da ova tradicija neće zamrijeti, kazala je Nikolina Belančić Arki.