
U Zavodu za zapošljavanje – područnom uredu Karlovac i dalje su nezadovoljni odabirima učenika kada su u pitanju srednje škole, odnosno zanimanja. Stipendije, siguran posao i bolje plaće još uvijek nisu dovoljno primamljivi učenicima. Prilikom odabira srednje škole manjina se odlučuje za upis deficitarnih zanimanja.
-Nažalost i ove godine nisu popunjena deficitarna zanimanja. Djeca su upisivala ponuđene programe koji su se na ovim upisima nudili, a činjenica je da nakon završetka tih, prvenstveno mislim četverogodišnjih programa, preporuka da nastave školovanje na studijima, jer sa četverogodišnjim zanimanjima gotovo je nemoguće pronaći posao u struci, kazala je Ivana Mehle, predstojnica HZZ područnog ureda Karlovac.
Za svaku kalendarsku godinu Hrvatski zavod za zapošljavanje donosi popis najtraženijih zanimanja. Dio njih karlovačke srednje škole nisu niti upisivale zbog nepostojećeg interesa učenika.
-Definitivno bih tu spomenula zidare, fasadere, limare, krovopokrivače, konobare, kuhare, bravare, tokare. To je s vrha popisa kadar koji se traži, a kojega nema i kojeg škole ne uspiju popuniti. Neke da, npr. konobare i kuhare, ali ni to nije dovoljno. Pitanje je je li djeca uopće ostaju u toj struci kada završe školovanje.
Iz Zavoda su ove godine uputili apel Županiji da provedu sveobuhvatnu analizu koja bi pokazala gdje su učenici završili nakon srednjih škola. Nadaju se kako će analiza pomoći rješavanju problema upisa djeca u zanimanja koja nisu tražena. Jedan od problema koji dovodi do tog fenomena je i prevelik broj upisnih mjesta u odnosu na broj učenika koji završavaju osnovnoškolsko obrazovanje.
Stoga iz Zavoda potiču učenike, ali i roditelje, da prilikom odabira srednje škole obrate pozornost na stanje na tržištu rada te u skladu s interesima djeteta upišu školu, odnosno smjer, koji će im donijeti sigurniju budućnost.