Svjetski je dan prevencije suicida kada se diljem svijeta nastoji podići svijest javnosti o sve većem problemu samoubojstava među stanovništvom. Godišnje u svijetu samoubojstvo počini gotovo milijun ljudi, a brojka se svake godine povećava.

U RH, tijekom prošle godine, suicid su počinile 572 osobe. Tin Pongrac, predsjednik Udruge Životna linija čiji je cilj prevenirati suicid kazao je kako je to zaista veliki broj i kako njegova udruga s volonterima čini sve kako bi se ovaj problem smanjio.

– Imamo jako pamtljiv mail: pomoc@pomoc.hr na koji možemo uputiti ljude na najbolje psihijatre, psihologe i psihoterapeute te ostale stručnjake za mentalno zdravlje. Imamo niz aktivnosti u sklopu udruge: i grupe za emocionalnu potporu, grupne terapije, individualne terapije, kreativne radionice, glazbene radionice, druženje s konjima, tjelesno vježbanje za prevenciju depresije. Čak smo izabrani među deset zemalja srednje europe i baltika za udrugu s najviše aktivnosti za prevenciju depresije, kazao je Pongrac.

Prema podacima MUP-a tri i pol puta veći broj suicida počine muškarci.

– To se objašnjava time da su žene sklonije iskazivanju osjećaja. Muškarci pak pri izvršenju suicida često biraju učinkovitija sredstva i onda nastaju tragične posljedice.

U dobnoj skupini djece do 18 godina prošle je godine izvršeno 7 suicida, a ukupno je bilo čak 70 pokušaja. Ipak je najviše onih koji suicid počine u dobi iznad 65 godina. U policijskoj upravi Karlovačkoj u posljednjih 8 mjeseci evidentirano je 12 slučajeva samoubojstava, a osobe su u dobi od 30 do 92 godine, od njih je samo jedna žena.

– Ova statistika za 2021. kaže da se za 6 osoba povećao broj suicida. Definitivno sva istraživanja i naša iskustva iz udruge pokazuju da je u Hrvatskoj povećana razina anksioznosti i depresije kod stanovništva. To su posljedice pandemije, a sjeverozapadna Hrvatska imala je i potrese. Dogodio se niz katastrofa u kratkom vremenu i to je djelovalo na ljude, na mnoge čak i traumatski. Posljedice toga osjećat će se godinama. Postoji efekt da tek kada prestane opasnost pravi se simptomi posttraumatskih stresnih reakcija počinju pokazivati. To može u budućnosti povećati broj suicida ako država ne angažira veće resurse na području psihoterapije i prevencije suicida.

Tuga, manjak raspoloženja i energije koji traju dva tjedna bez prestanka simptomi su depresije, kaže Pongrac, a kada se to primijeti dobro je odmah potražiti stručnu pomoć. A može se javiti i na već navedeni mail: pomoc@pomoc.hr.

– Jako je dobro koristiti prevenciju. Mi nudimo te preventivne metode unutar udruge, imamo vježbanje u teretani u centru Zagreba, proširit ćemo to i na druge gradove, imamo grupe za emocionalnu potporu, govorenje o osjećajima, iskazivanje svojih osjećaja… cijeli niz preventivnih mjera. Uspješno se liječi depresija putem psihoterapije i antidepresiva, nema razloga da ljudi s depresijom pate. Teška depresija je stanje gdje se mijenja kemija mozga i nemoguće je da se čovjek sam izvuče iz toga bez vanjske podrške. Zato je važno na vrijeme potražiti pomoć, prevenirati depesiju ili čak suicid, kazao je Tin Pongrac.

Svi zainteresirani za volontiranje i pomaganje osobama sklonima depresiji mogu se javiti na e mail: info@zivotnalinija.hr. U udruzi će dobiti svu potrebnu edukaciju.