• February 4, 2023
  • Nina Gross
  • 0

Na području Grada Karlovca i županije mnoge udruge civilnog društva pružatelji su socijalnih usluga u zajednici, što ih čini produženom rukom sustava socijalne skrbi. Slučaj je to i s „Rajskom pticom“ koja se bavi pružanjem usluga osobama s intelektualnim teškoćama. Udruga djeluje dugi niz godina, a osnovana je od strane grupe roditelja, a na inicijativu Katje Baničević. O radu udruge više smo imali prilike čuti od Marice Palajse, predsjednice udruge „Rajska ptica“.

– Osobe s intelektualnim teškoćama po izlasku iz sustava školovanja, nakon 21. godine života, prepušteni su roditeljima i obitelji te o njima ovise njihove dnevne aktivnosti te su primarno roditelji i skrbnici ti koji ih motiviraju za dalje, uvodno ističe Marica Palajsa, predsjednica Udruge za osobe s intelektualnim teškoćama Karlovačke županije „Rajska ptica“

Udruga je osnovana kako bi osobe s intelektualnim teškoćama mogle kvalitetno provoditi svoje vrijeme, jačati svoje kapacitete za život u zajednici i biti zbrinuti dok su skrbnici i roditelji na poslu, što je čest slučaj. Osobito je bitno samohranim roditeljima omogućiti siguran poludnevni boravak za njihove najmilije, jer biti roditelj osobe s intelektualnim teškoćama znači ujedno prehranjivati obitelj, ali i biti jedini skrbnik, u punom smislu te riječi.

A kako bi osobe s intelektualnom teškoćama mogle provesti svoje vrijeme kao punopravni i jednakovrijedni članovi zajednice, u sklopu udruge organiziraju se razne radionice i druženja, dok uslugu poludnevnog boravka, a što predstavlja ugovorni odnos s nadležnim ministarstvom, koristi veći broj njihovih korisnika od njih ukupno 54, koliko ih trenutno koristi socijalne usluge koje udruga pruža.

– Svakodnevno provodimo niz radionica, od keramičke, sportske, likovne, didaktičke, krojačke, cvjećarske do dramske radionice, koju korisnici jako vole, nastavlja predsjednica Palajsa.

Bitno je navesti kako udruga provodi i Radionicu samostalnog stanovanja, u sklopu koje se korisnici privikavaju na samostalan život u zajednici, a mobilni tim udruge uvijek je dostupan za svaku pomoć potrebnu obitelji i korisnicima na terenu.

U slučaju da nekom roditelju nešto zatreba, da ima neki smrtni slučaj ili važan liječnički pregled, naše djelatnice spremne su prilagoditi svoje radno vrijeme našim korisnicima i roditeljima, što je posebice važno samohranim roditeljima, nastavlja Marica Palajsa.

U svojem radu nastoje organizirati izlete i predavanja za roditelje, a ostvarili su i niz kvalitetnih suradnji.

– Surađujemo s Medicinskom školom i OŠ Dragojla Jarnjević, Gradskim kazalištem Zorin dom i Gradskom knjižnicom „Ivan Goran Kovačić“ te smo članovi krovnog Saveza osoba s intelektualnim teškoćama, a surađujemo i sa županijskim Savezom osoba s invaliditetom, ističe Marica Palajsa.

Roditeljima i bližnjima osoba s intelektualnim teškoćama od neizmjerne je važnosti rad ove udruge.

– Moja djeca Mario i Martina korisnici su poludnevnog boravka i ovdje im je jako lijepo. Nakon završetka školovanja tražila sam neku aktivnost koja bi ih izmaknula iz kuće, kako bi dalje mogli napredovati i družiti se u sigurnom okruženju. Tako smo razbili monotoniju života, priča nam Ružica Cindrić, majka dvoje djece s intelektualnim teškoćama, korisnika usluge poludnevnog boravka.

Ružica ističe kako je podrška i inkluzija neizmjerno bitna, a lokalna zajednica tu može pomoći, s naglaskom na volonterske aktivnosti.

– S njima bi trebao raditi netko tko to voli i pristupiti im kao sebi ravnopravnima. Tada oni jako lijepo reagiraju. Trebalo bi ih uključiti u gradske manifestacije kako se ne bi osjećali izoliranima, dodaje Ružica.

S Ružicom se slaže i Stjepan Kocanjer, roditelj djeteta s teškoćama u razvoju, koji je član udruge od samoga osnutka. Ističe kako se nije lako nositi s teškim dijagnozama, ali druge nema jer, kako kaže, sve je to život.

– Suočavanje i prihvaćanje dijagnoze u početku nije lako, ali ubrzo shvatite i prihvatite da je to tako, organizirate se i djetetu pružite što više možete jer što se više s njima radi, to su vidljiviji pomaci na bolje, priča nam Stjepan Kocanjer.

O vremenu provedenom u prostorijama udruge pričali su nam i korisnici, kojima je najvažnije sklopiti prijateljstva u kreativnom okruženju.

– Zovem se Danijel i jako volim provoditi vrijeme u udruzi. Ovdje se družimo, a volim raditi keramiku, likovne i dramske radionice. Sad radim klauna, masku za maškare. Na dramsku jako volim ići jer volim recitirati, priča nam Danijel, jedan od korisnika.

Pristup pun ljubavi i pažnje uvijek je dobitna kombinacija i garancija da korisnicima vrijeme provedeno u aktivnostima koje provodi udruga „Rajska ptica“ ostane zabilježeno kao zabavno i korisno.