Prošla godina 2022., bila je najplodonosnija za Službu za javnu nabavu Grada Karlovca. Tako je ovaj odjel proveo 110 postupaka javne nabave u ukupnoj vrijednosti od 188 milijuna kuna.

-Od najznačajnijih postupaka javne nabave možemo spomenuti uređenje nogometnog stadiona Branko Čavlović Čavlek, opremanje kina Edison, izgradnje igrališta Hrnetić, opremanje civilnog strelišta Jamadol, asfaltiranje i projektiranje makadamskih prometnica, održavanje nerazvrstanih cesta, uređenje mrtvačnice na Židovskom groblju, odvodnja Grabrik te uređenje dijela ulice Marka Marulića, rekla je gradska pročelnica Irena Grčić.

Prošlu je godinu obilježila i nova kategorija nabave, ona koja se tiče konstrukcijske obnove od potresa i najam skela.

-Radi se o nabavama za pet objekata, Mala zgrada gradske uprave, KAMOD, Gradski muzej, Mihalićeva kuća i Hrvatski dom, a šesti objekt je osnovna škola Dragojla Jarnević, za koju je sada provedena i javna nabava projektiranja, dodala je pročelnica Grčić te istaknula kako su za cijeli gradski sustav provedene tri objedinjene javne nabave energenata, opskrbe električnom energijom, prirodnim plinom i lož uljem.

Ovaj resorni gradski odjel u suradnji s tvrtkom Vodovod i kanalizacija i Gradom Karlovcem proveo je veliki projekt javne nabave za rekonstrukciju kanalizacijske mreže i sustava odvodnje. Također, vršila je nabava kao potpora obrazovnim ustanovama.

-Provodili smo nabavu za bibliobus, radove  na fasadi Centra za odgoj djece i mladeži, a provodili smo uređenje parkirališta za OŠ Braće Seljan.

PLANOVI ZA 2023.

Planirani budžet javne nabave za 2023. godinu je 30,2 milijuna eura, a od projekata se izdvajaju – izgradnja vrtića u Luščiću, izgradnja i opremanje vrtića u Rečici, radove na obnovi OŠ Dragojla Jarnević, priprema nabave na rekonstrukciji mosta Rakovac, opskrba električnom energijom za javnu rasvjetu za naredno trogodišnje razdoblje. Provodit će se obnova civilnog strelišta Jamadol, nabavljat će se usluga javnog prijevoza.

-U pripremi je nabava povećanja učinkovitosti javne rasvjete, nabavom usluge u kojoj će biti obuhvaćena zamjena svjetiljki i postavljanje centra za praćenje. To je SK model koji se ugovara na deset godina i trebao bi se plaćati iz ušteda. 

Gradsku javnu nabavu nerijetko prati stigma kako je ona kriva za odugovlačenje s projektima u gradu, na takvo što pročelnica ovako odgovara:

-Ne slažem se sa stereotipom da je javna nabava kriva za probleme na projektima. Često je to vidljivo u medijima ili kao komentar običnih građana. Ukoliko je javna nabava dobro pripremljena, ukoliko su tehničke specifikacije jasne i precizne, da ponuditelj zna što treba nuditi po određenoj cijeni, onda će sve kraće trajati, s manje upita i žalbi.