Zakonom o vodama koji  je bio na snazi od 2009. do 2019. bilo je ukinuto šljunčarenje. Novi Zakon iz 2019. o vodama dopušta eksploataciju šljunka i pijeska vađenjem iz obnovljivih ležišta uz ugovor o koncesiji. Unutar tog zakona propisane su iznimke u slučaju zaštite i spašavanja ljudi, životinja, kulturnih i materijalnih dobara u poplavama. Više o tome rekao nam je Predrag Pavlačić, gradski vijećnik koji se već nekoliko godina trudi uvjeriti gradsku vlast u potrebu tog zahvata.

-Zabranjeno šljunčarenje na rijeci Kupi je bilo iz razloga urušavanja obala. Šljunčarenje se smanjilo u vrijeme rata kada se uopće nije obavljalo. Da se ponovno počne šljunčariti siguran sam da do problema s ovakvim poplavama ne bi bilo. Voda sad dolazi i izlazi gdje prije nikad nije bila dok se šljunčarilo, izjavio je Predrag Pavlačić.

Hrvatske vode u nekim od svojih studija govore da bi šljunčarenje pomoglo dubini Kupe, odnosno njenoj protočnosti. Prema tim studijama vodostaj bi se smanjio za 10%. S druge strane nedavno su iz Hrvatskih voda na tematskoj sjednici gradskog vijeća izjavili da je šljunčarenje opasno za pojavu odrona i urušavanja objekata neposredno na obali ili mostova nad rijekom. Kad je riječ o obrani od poplava u Karlovcu, uz šljunčarenje izuzetno je važan i kanal Kupa-Kupa.

Šljunčarenje u današnje vrijeme više nije ekonomski isplativo, pa teško da bi se neki privatni poduzetnik uhvatio tog posla. Predrag Pavlačić vidi pomoć jedino od države.

Što se tiče karlovačkih rijeka, šljunčarenje se radilo uglavnom samo na Kupi. Na drugim rijekama to nije potrebno, premda je potrebno redovito čistiti korita. Doduše, druge rijeke nisu imale tako kvalitetan šljunak kao Kupa. Jedan od glavnih argumenata protiv šljunčarenja je i ekološka strana cijele priče. Pokušali smo dobiti odgovor od udruge EKO PAN ali nam se do pisanja ovog članka nisu javili.

-Bio je napravljen projekt za šljunčarenje. Čak je jedan usisavač za izvlačenje šljunka došao u Pokupsku Luku. Taj projekt je zaustavljen jer su novac prenamijenili za obilaznicu Zadar. Vjerojatno se kasnije nije našlo novaca. Drago mi je da je na tematskoj sjednici Gradonačelnik prihvatio moju inicijativu i najavio da pokreće peticiju da se svi mještani Brodaraca potpišu te da će tu zamolbu odnijeti stručnom tijelu u Zagrebu da se dozvoli šljunčarenje.

Osim što bi šljunčarenje pomoglo da se spriječe poplave u Karlovcu, također bi pridonijelo protočnosti Kupe i razvoju riječnog turizma.