Današnji obred Velikog petka započinje prostracijom svećenika i poslužitelja ili klečanjem u šutnji. Nakon toga slijede čitanja, čiji je vrhunac svake godine Muka po Ivanu. Na današnji dan nema euharistijskoga slavlja. Ne zvone crkvena zvona, oltar je bez križa, oltarnika, svijeća ili cvijeća kako bi se što bolje istaknula Isusova muka i smrt.

Predivni obredi Velikoga petka, otkrivanje križa Kristova, ljubljenje križa, čitanje Muke Isusove, zatim otvorenje groba, koji se otvara. Nadasve upijmo posljednjih sedam Isusovih riječi, u najvećoj muci i tjeskobi: Oče, oprosti im, jer ne znaju što čine. Brate i sestro, Veliki je petak, shvati ove riječi kao osobnu poruku upućenu tebi, rekao je za Trend medije, mons. Ferdinand Vražić.

Kod katolika post je obvezan na Veliki petak za sve osobe od 18 do 60 godina, a za sve katolike starije od 14 godina obvezan je i nemrs. Nemrs znači da se u danu ne jede meso dok post znači da se osoba jednom u danu najede do sita te još dva puta nešto pojede.

-Na Veliki petak se ne treba puno jesti, može biti kakva krumpir salata i ribice. Veliki petak, za kršćane, bi trebao biti veći od Uskrsnog ponedjeljka, jer je tada Isus mrtav.

-Povodom Velikog petka obavezno riba i neka prikladna salata.

-Pripremat ću na Veliki petak ribu i krumpir.

Posljednji dio obreda Velikoga petka jest pričest koja je na Veliki četvrtak pohranjena na pokrajnjem oltaru, otkuda se donosi. Obred počinje Molitvom Gospodnjom i nema znaka mira, već se odmah pristupa pričesti. Liturgija završava otpusnom molitvom te se vjernici razilaze u šutnji.