Osmero arhitekata radilo je na studiji za unaprjeđenje Borlina, nazvana UPU Borlin Kupa. Radi se o urbanističkom planu ovog dijela grada, koji predviđa veliki stakleni botanički vrt, nove zelene površine te dječja igrališta, kupalište i šetnice s drvoredima uz obalu Kupe. Plan je to koji je napravljen prema pravilima i dopuštenjima trenutnog GUP-a.

To je studija, koju nam je u zadatak dao Grad Karlovac, a kojom bi ispitali tržište i vidjeli što javnost misli o idejnim rješenjima na Borlinu. Htjeli smo dobiti povratnu informaciju od mještana, kako bi vidjeli što se sve jednog dana može na Borlinu napraviti, rekla nam je Iva Mlinarević, predsjednica DAGGKA.

Ovaj se urbanistički plan još u prosincu našao na javnom savjetovanju, na kojem su mještani Borlina iskazali što ih smeta kod njega. Najviše polemika u javnosti izazvao je plan gradnje centra za životinje. Mještani su jasno rekli da to ne žele u svom kvartu, a uz tu stavku, izdvajali su na savjetovanju još njih nekoliko koje im se ne sviđaju.

-Na Borlinu nam se najviše svidio potez od Kupe preko vojarne, vodocrpilišta do brda u pozadini. To je prepuno zelenilo, a u toj osi smo smislili sadržaje koji bi se ondje nalazili. Duž te osi osmislili smo šetnicu, koja bi bila okosnica pješačkog prometa, a povezivala bi sve sadržaje. Izvela bi se s fosforescentnim agregatom, odnosno neko bi vrijeme svijetlila u mraku, rekla je arhitektica Anamarija Rodak.

Za izradu plana Borlina korišteni su nekadašnji urbanistički planovi iz sredine 20. stoljeća, koji su tada još predviđali u kojem smjeru bi se trebao razvijati.

-Postoje stari planovi iz 50-tih godina te izmjene i dopune iz 80-tih, koji predlažu stambene zone. Većina toga više nije primjenjivo, pa smo približno na tim lokacijama osmislili nova idejna rješenja, dodala je Rodak.