Udruga Carpe Diem od 12. do 19. travnja je domaćin treninga u sklopu Erasmus + programa. Projekt „HERO Human Rights Education Opportunity 2nd Edition“ nastavak je uspješnog prvog treninga 2019. godine. Trening se temelji na razvoju sadržaja i kompetencija vezanih za područje ljudskih prava s posebnim naglaskom na rad s mladima. Projekt okuplja 36 sudionika iz 13 država: Hrvatska, Italija, Španjolska, Sjeverna Makedonija, Turska, Cipar, Armenija, Moldavija, Rumunjska, Ukrajina, Srbija, Portugal i Gruzija.

Hero 2 je u stvari nastavak treninga koji je bio prvi 2019. godine, a pokazao se jako uspješan i od strane sudionika, ali bili smo pohvaljeni i od strane agencije za mobilnost i programe EU tako da smo zaključili da bi ga bilo dobro ponoviti, odnosno, nadograditi znanje sudionika na temu ljudskih prava koja je u principu uvijek interesantna i potrebna. U ovih 8 dana sudionici, koji su osobe koje rade s mladima iz 13 države Europe stječu nove kompetencije, osnažujemo ih za rad s mladima u području ljudskih prava i interkulturalnosti. Trening se provodi u sklopu programa Erasmus + mobilnost za osobe koje rade s mladima, kazala je predsjednica udruge „Carpe Diem“, Aleksandra Podrebarac.

Trening je bio planiran još za 2020. godinu no zbog korone bio je odgođen, a ciljevi su mu podizanje svijesti, poštovanja i primjena ljudskih prava u radu s mladima te povećati znanja i kompetencije osoba koje rad s mladima u području ljudskih prava.

Gledamo obrazovanje o ljudskim pravima u stilu neformalnog obrazovanja. Stoga provodimo radionice i aktivnosti sa svim sudionicima u nadi da će moći naučiti drugačiji način provođenja ove vrste obrazovanja i ponoviti to u svojim zemljama. Trenutno se pripremamo za aktivnost debate. To je jedna od aktivnosti, jutros smo radili nešto o interkulturalnom učenju te kako i zašto različite kulture imaju različite perspektive tih stvari. Jučer smo pogledali neke od članaka UN-ove konvencije o ljudskim pravima te raspravljali o njima i razgovarali o tome kako bismo mogli organizirati te vrste sesija s mladima na zabavan i interaktivan način jer tražiti od mladih da pročitaju tridesetak članaka je stvarno dosadno pa na koji način da to učinite zabavnim i zanimljivim kako bi oni sudjelovali u tome i osjećali se dijelom toga, kazao je Sebastian Da Silva, voditelj programa.

Saznali smo kako se polaznici snalaze na radionicama i što su naučili, a da misle da će im biti korisno u svakodnevnom radu s mladima.

Znate, možete dobiti puno stvari iz drugih kultura i možete koristiti stvari koje naučite ovdje u onome što radite u svojoj zemlji. Vratit ću se u svoju zemlju i iskoristit ću ovo znanje u svojoj zemlji na lokalnoj razini kako bih to znanje podijelio sa svima. Radimo s izbjeglicama i djecom koja dolaze iz Sirije i Ukrajine. Radimo s njima i važno je njihovo mentalno zdravlje koje je u korelaciji s glavnom temom ovdje, a to su ljudska prava, kazao je tako student psihologije iz Turske, Ahmet Efe Kalayei koji je polaznik treninga u sklopu projekta.

Trening se u cijelosti odvija u Karlovcu u prostoru društvenog centra Prostor(i)ja te se na njemu provode raznovrsne radionice. Uz to polaznicima se predstavljaju alati i resursi znanja u području ljudskih prava na zanimljiv način kako bi oni to mogli dalje prenositi u svojoj lokalnoj zajednici te im se pomaže u njihovom radu s mladima.