
Raditi u zdravstvu u Hrvatskoj svakako je kaotično, a oni koji bi nas trebali liječiti uglavnom rade u nemogućim uvjetima, nisu adekvatno plaćeni, a ugovori mladih liječnika robovlasnički su. Problema je i previše, stoga ne čudi opća pobuna i borba za prava koja svakako pripadaju sve i jednoj osobi koja radi unutar sustava zdravstvene skrbi. Nakon što su 11. travnja pregovarali s premijerom i resornim ministrom, Samija Ropar, istaknuta liječnica i članica Glavnog odbora Hrvatskog liječničkog sindikata kaže kako su pregovorima zadovoljni.
– Prvi put smo imali konstruktivan dijalog s decidiranim obećanjima i formiranim rokovima. Ne želim reći da prije nismo vodili konstruktivne razgovore, ali činjenica je da su se dogovoreni rokovi probijali i sad očekujemo da konačno krene ostvarivanje dogovora, kazala je Samija Ropar..
Istaknula je i kako sadašnje alarmantno stanje unutar hrvatskog zdravstvenog sustava nije nažalost i hrvatski specifikum – problemi su duboki, sistemski i globalno rašireni.
– Liječnika i medicinskih sestara nedostaje u cijeloj Europi. Liječnici su preopterećeni, o tome govori i broj prekovremenih sati koji je apsolutno protuzakonit. Zato i želimo svoj zakon kako bismo ozakonili naš rad. Ne želimo biti iznad drugih niti drugačiji od drugih, ali želimo zakon koji će regulirati radno vrijeme liječnika, kao što ga ima Austrija. Naš rad je specifičan – mi radimo i noću, i blagdanima, radimo u dežurstvima, i naši pacijenti itekako su toga svjesni. Uvjeti rada nisu dobri i trebali bi biti bolji jer svaki liječnik, bilo da se radi o mladom liječniku ili onom pred mirovinu, želi raditi prema suvremenim metodama i moći pružati najbolju moguću zdravstvenu skrb svojim pacijentima jer smo se za to, na kraju krajeva, i obrazovali. Puno je posla i reforma mora započeti, kazala je liječnica Samija Ropar.
Samija Ropar naglasila je kako liječnici primarne zdravstvene zaštite strašno pate te kako je sasvim razumljivo da nitko ne želi ići raditi u domove zdravlja za najmanju plaću u sustavu. Naravno, problemi unutar sustava prelijevaju se na svakoga od nas, što možemo vidjeti po listama čekanja.
Uredba o koeficijentima, ako je sudeći po dogovoru kojeg su sklopili s premijerom i ministrom, do 28. travnja trebala bi biti gotova i objavljena u Narodnim novinama, a recentna odluka Glavnog odbora Hrvatskog liječničkog sindikata jest da liječnici u svibnju ne idu u štrajk.
Kako je prenio Media servis, u Ministarstvu zdravstva postignut je dogovor o Uredbi o koeficijentima koja na snagu stupa krajem mjeseca. Za liječnike to znači povećanje plaća i izjednačavanje koeficijenata specijalista i užih specijalista, ali i liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti te onih u bolničkoj.
– Prvi korak je napravljen, radi se uredba. Očekujemo da će se rok ispoštovati. Idemo dalje, čeka nas još puno posla, ima tu još stvari koje treba riješiti. Mi smo dulje od 20 godina čekali da se naš koeficijent na plaću izjednači s našim bolničkim kolegama. U tom smislu mislim da je ovo doista značajan napredak. Računamo da će to ipak biti u jednoj stimulativnoj mjeri, izjavila je za Media servis predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić i čelnica KoHOM-a Nataša Ban Toskić.
Zaključno, možemo se nadati kako će vladajući svim zdravstvenim radnicima garantirati prava koja im pripadaju jer budućnost hrvatskog zdravstva ionako je već dovoljno neizvjesna i tmurna.