Karlovac ide u smjeru zelenog, pametnog i digitaliziranog grada, pa je upravo na tom tragu na gradskom vijeću pokrenuta nabava energetski učinkovitih rasvjetnih svjetala u iznosu od 6 milijuna eura. Rasvjeta se nabavlja putem Ugovora o energetskom učinku koji bi uključivao razdoblje implementacije jednog nadzorno upravljačkog centra, etapu projektiranja i etapu rekonstrukcije modernizacije našeg sustava javne rasvjete i to 9081 rasvjetnog tijela kojeg će zamijeniti energetski učinkovitom led tehnologijom. Ovakvi ESCO modeli već postoje, ali u manjoj mjeri. Grad Karlovac je među prvim gradovima koji je krenuo s ovako velikim brojem rasvjetnih tijela.
Inače, ESCO model osigurava niže troškove za energiju i održavanje ugradnjom nove opreme i optimiziranjem energetskih sustava. ESCO projekti garantiraju uštedu u potrošnji energije i računima te investiciju isplaćuju iz postignutih ušteda.
-Tu se isto u modelu razmatra izmještanje 151 obračunske mjerne stanice. To bi bio rok uporabe 11 godina, kazala je Marijana Tomičić, gradska pročelnica.
Predviđeno trajanje Ugovora iznosi 11 godina od čega je 1 godina za projektiranje, programiranje softvera i izvođenje radova na javnoj rasvjeti a onda sljedećih 10 godina za uporabu. Propisana je minimalna razina standarda za ostvarivanje energetskih ušteda koje se moraju ostvariti, također mora postojati i minimalna razina kvalitete rasvjete i zadnje no, ne i manje bitno je da svjetiljke moraju biti funkcionalne i održive. Usluga se za cijelo vrijeme trajanja koncesije plaća u onom iznosu u kojem je izvršena, ako neki od standarda ne bude izvršen od strane privatne tvrtke taj dio im neće biti isplaćen, odnosno naknada će biti umanjena.
-Na primjer ako svjetiljka ne radi duže od tri dana, što je u ugovoru naznačeno kao najduži rok, za svaki sljedeći dan se privatni partner penalizira. Svaka svjetiljka imat će komunikator sa softverom koji je u Gradskoj upravi. Putem njega će Grad voditi evidenciju radi li svjetiljka i štedi li energiju ili ne, pojasnio je Marko Miletić, predstavnik REGEA-e.
-Ono što vam je bitno je da ćemo s ovim modelom smanjiti potrošnju energije na razini cijelog grada za otprilike 70%. Ti računi koji su manji za 70% će pokrivati trošak koji bi mi inače plaćali HEP-u. Mi ćemo s ovim modelom dobit novo. Lampe, komunikacija, softver i upravljanje su u cijeni od 6 milijuna eura. Ostali troškovi se pokrivaju u tih 70% uštede, pojasnio je okupljenim vijećnicima Robert Vodopić, voditelj Odsjeka za Pametni grad.
Novu rasvjetu možemo očekivati već iduće godine.
Vijećnik Dimitrije Birač potegnuo je pitanje koncesije na sljedećih 11 godina koju će dobiti tvrtka koja se odabere putem javnog natječaja. Tu se nameće problem vlasništva tj. činjenica da Grad više neće biti vlasnik sustava rasvjete sve do isteka koncesije. Kakvi će biti računi i održavanje u potpunosti ćemo prepustiti privatnoj tvrtki u ruke i možemo se samo nadati najboljem.