Od svih poplavljenih područja u Karlovačkoj županiji najpoznatija je Pokupska dolina. Nebranjeno područje, bez nasipa u ovim teškim trenucima oslanja se isključivo na pumpe i vreće s pijeskom koji nema dovoljno. Vodostaj je trenutno u padu, no još uvijek se ne nazire kraj nevoljama.

-Nismo spavali već dvije noći. Iako smo čuli najave, nismo stigli sve osigurati u jednom danu. Kuća nam je na jednom dijelu jako niska i to pokušavamo obraniti s dvije pumpe. Imamo dosta poljoprivrede koja je sada potpuno uništena i stoke koja nažalost stoji u vodi jer ju nismo imali gdje preseliti. Mi ćemo štetu teško zbrojiti. Suhe bale koju su nam neophodne za stoku su uništene. Metra trave više nemamo.  Karlovac je pun vode i ta sva voda iz Hrvatske i Slovenije tu dođe. Kada su jake oborine nema nam pomoći. Nadam se da bi nam nasip koji je obećan još pred pedeset godina malo pomogao, no bojim se da nam nasipe bez neke nove retencije ne bi pomogao. Da se Kupa produbi za jedan metar čak nam ni to ne bi pomoglo jer bi se izljev smanjio za otprilike 100 metara, a voda je prelivena četiri kilometra. Silna voda se razlijevala s obje strane Kupe, no od kad je nasip na desnoj strani napravljen, sva voda se slijeva na lijevu obalu i nama potapa kuće, pojasnio je Željko Skolan, stanovnik Donjeg Mekušja.

Mještani spominju nasip koji je prvi puta spomenut još 70. ih prošlog stoljeća. Također, često se spominje šljunčarenje koje osim što je zabranjeno, je i vrlo neisplativo, kako kažu više nitko u tome nema ekonomsku računicu. Desna obala rijeke Kupe ima nasip koji koliko pomaže desnoj obali, tako odmaže lijevoj. Susjedi pomažu jedni drugima, zajednički brane selo, a veliku pomoć imaju i u vatrogascima.

-Nedavno sam se doselio i ovo mi je prva ovako velika poplava. Za sada u kuću još uvijek nije ušla kuća, no bojimo se da bi mogla u svakom trenutku. Nemam se kako obraniti od vode, unutra kad krene kupimo i bacamo van. Za sada nemam vreće i pumpe. Nadam se da bi kanal Kupa Kupa i neka nova retencija spasili naš kraj od poplava ovakvih razmjera, rekao je Goran Martinović, stanovnik Donjeg Mekušja.

-2015. je bila malo gora situacija, ne očekujem da će voda još više rasti. Oštećena mi je dvorišna zgrada, u kući još uvijek nije. Nasip koji bi nam možda pomogao kasni već 40 godina, kazao je Miroslav Željeznjak.

-Ovakva situacija je bila pred osam godina, no čini mi se da je sada gore. Smatram da je problem jer jedino za Kupu na našem dijelu nema nasipa. Nasipi postoje na Mrežnici, Korani, gornji dio Kupe iznad Karlovca i Mekušje je trenutno zbog toga retencija. Jedino bi nam pomogao nasip i šljunčarenje, Kupa kod nas kreće čak na metar visine. Još uvijek nas dijeli pet centimetara od prelijevanja u kuću, istaknuo je Josip Baćurin, stanovnik Donjeg Mekušja.

Većini stanovnika Graca, Vodostaja, Mekušja i sela nizvodno podrumi su već potopoljeni, neki broje centimetre do ulaska vode u kuću, a nekima je nažalost već voda na veliko u kući.

-Od ponoći je pokušavamo izbaciti s kanticama i lopatama, kako ona nadire tako se mi trudimo čim prije ju izbaciti da je šteta čim manja. Cijelu noć smo budni i došli su nam susjedi upomoć da se šteta svede na minimum. Znate i sami kako su građevinski radovi skupi i sigurno će biti veliki trošak, no trenutno ne razmišljamo o tome, samo želimo leći u suh krevet, nadamo se već večeras, Sandra Skolan, naglasila je stanovnica Donjeg Mekušja.

Do većine kuća se može samo čamcima. Prizori su apokaliptični, a ova ponovljena situacija iz 2015. dokaz je da sustav obrane od poplava ne zadovoljava potrebe Karlovčana. Poljoprivreda je uništena, a troškovi na imovini će se tek zbrajati. Hranu, lijekove i vodu gdje je potrebno dostavljaju vatrogasci, HGSS i Crveni križ.