Premijer Andrej Plenković u Karlovcu je održao radni sastanak s ministrima, lokalnom zajednicom i nadležnim službama o daljnjim aktivnostima svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti i civilne zaštite s ciljem pružanja pomoći stanovništvu i sprječavanja šteta od poplava. Istaknuo je kako je geografski položaj Karlovca izazovan, no i da je zadovoljan učinjenim, zahvalivši lokalnim i županijskim vlastima te svim službama na terenu, zaključivši kako se koordiniranim aktivnostima nastojalo zaista pomoći svima.

Nažalost, Karlovac je grad na četiri rijeke, što ga čini privlačnim, ali je i čestom žrtvom visokih vodostaja. Dio grada je obranjen, posebice oni dijelovi koji su uobičajeno bili u lošoj situaciji, kao što je Mostanje, Mala Švarča i Logorište. Nakon podnesenog izvješća mogu reći da je situacija sada pod kontrolom, kazao je premijer Andrej Plenković.

Upitan je li zadovoljan brzinom izgradnje sustava obrane od poplava u Kostajnici i Brodarcima, kazao je kako su učinjeni određeni napori i pomaci.

– Mi smo prije nekoliko godina donijeli poseban zakon o obrani od poplava na području Karlovca, posebice za područje rijeke Kupe. Županica i gradonačelnik izvijestili su nas kako tu ima određenih pravnih smetnji i otvorenih pitanja na pojedinim lokacijama, ali puno je bolje nego što je bilo ranije, rekao je premijer Plenković.

Poručio je Karlovčanima kako su vodeni valovi diljem Europe rekordni te kako su nas pogodile ogromne prirodne nepogode, ali kako je sustav spreman odgovoriti i pomoći, što i čine proteklih dana. Kako kaže, pripreme su počele još u nedjelju, a država će pomoći ugroženim županijama.

– Sutra ćemo na Vladi imati privremeno izvješće te tako pomoći pojedinim županijama da se nadoknadi nastala šteta.

Premijer je garantirao da će pomoć doći do svakoga kućanstva. Obeštećenja će ići u nekoliko smjerova.

– Moramo voditi računa o rizicima na pojedinim područjima i svakako moramo imati element samoprevencije. Nadalje, treba se raditi na prirodnim retencijama. Slično kao i Lonjsko Polje napravit će se ovdje s rijekom Kupom. Naravno, treba voditi računa i o mogućnostima osiguravanja objekata. Što se tiče aktivnosti Vlade kada je riječ o pomoći, pa mi to uvijek činimo, svake godine, sa svakom županijom!, istaknuo je premijer Plenković.

Za stanje u Hrvatskoj Kostajnici kazao je kako je situacija složena, a novo potencijalno poplavno područje jest Sisak, kamo će se nakon Karlovca zaputiti državni dužnosnici.

Županica Martina Furdek-Hajdin kazala je vodostaj rijeka na području Grada Karlovca u opadanju, no kako to nije razlog da se opustimo.

I dalje moramo budno pratiti stanje i moguće ugroze, s obzirom na to da je vremenska prognoza nepovoljna i predviđene su nove oborine. Jednako tako, istočni dio grada, općina Lasinja i Sisačko-moslavačka županija očekuje druge ugroze.

Županica Furdek-Hajdin kazala je i kako su se zaista ovoga puta dokazale sve sastavnice domovinske sigurnosti, zaključivši kako je posao dobro odrađen, na razini Županije, ali i nacionalnoj razini.

– Uistinu smo dobili i konkretnu pomoć – i u ljudima, i u opremi, i u sredstvima. Sve što smo tražili kao županija dobili smo jer s vlastitim snagama teško da bismo mogli obraniti našu županiju. Pokazalo se da je sustav dobar na branjenim područjima, kazala je županica.

Napomenula je da na našem području poplava nije bilo do 2010. godine, a što se kanala Kupa-Kupa tiče, smatra kako nažalost od sedamdesetih godina prošlog stoljeća nije kvalitetno odrađen sav posao.

– To vrijeme ne možemo vratiti, ali svakodnevno možemo raditi na poboljšanju. 2018. godine dobili smo strateški projekt koji jest složen, ali za naše područje dodijeljena su sredstva od milijardu i sto tisuća kuna.

Gotovo 300 objekata je oštećeno, a šteta će se evidentirati i kada se bude znalo hoće li se proglasiti elementarna nepogoda, popisat će se sva šteta.
Gradonačelnik Mandić kratko je izvijestio što slijedi.

– Nama je sada prije svega u fokusu osigurati desnoj obali Kupe hranu i vodu, a naš JVP je s Crvenim križem na terenu i dostavljaju potrepštine ugroženima. Mi sada imamo 54 obiteljske kuće u koje je voda ušla. Dvorišta i gospodarske objekte ni ne brojimo jer brojke su enormne. Isušivanje će se provesti narednih dana, a želim reći da je zaista velika razlika između branjenih i nebranjenih područja, kazao je gradonačelnik Damir Mandić.

Istaknuo je kako cjelokupan sustav obrane od poplava mora biti završen što prije, a što je sasvim jasno i nakon proteklih nekoliko dana.
Proglašenje elementarne nepogode je kompleksno, a gradonačelnik je kazao kakao će razmjere štete procijeniti u danima koji slijede.

Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković kazao je kako su u Sisak upućeni i pripadnici HV-a, a naglašava da se incidente ne može izbjeći kad se radi o ovako visokim vodostajima. Što se tiče Hrvatske Kostajnice, ističe da je idejni i glavni projekt 2017. godine dovršen te kako će nasip biti krajem godine napravljen.

Zanimljivo je da Đuroković ne misli kako bi redovitije čišćenje korita rijeka i kanala pomoglo prevenirati poplave.

– Tek mjestimice je potrebno izvaditi nanosne naplavine, a to se odradi, ali suštinski da se vadi po jedan metar cijelom dužinom rijeke – ne, to ne može riješiti poplave. Naš problem su ekstremno visoki vodostaji, zaključio je Zoran Đuroković, čelno ime Hrvatskih voda.

Zaključno, u sljedeća dva dana očekuje se pad vodostaja svih karlovačkih rijeka za jedan meter, što bi trebalo značajno poboljšati situaciju.

– Naše snage sada ćemo koncentrirati na nizvodno područje, zaključio je Zoran Đuroković.