Obilne oborine proteklih dana pretvorile su grad na četiri rijeke u veliko jezero i zadale noćne more ljudima u naplavnim područjima i poljoprivrednicima čiji trud i novac je otišao u vjetar u samo tri dana. Većina usjeva i kultura je uništena, a što je najgore uništen je i njihov posao od kojeg žive, na izvjestan period koji se može otegnuti i na nekoliko godina.

-Poplave su napravile zbilja veliku štetu. Šest hektara nam je poplavljeno i uništeno. Od berbe smo očekivali 60 tona krumpira, 20 tona batata, 200 litara bučinog ulja, sedam tona ječma i jedno pet tona jagoda, to je sve sada uništeno. Jagode, krumpir, lubenice, grah redovito nam te kulture propadnu jer kada im je sezona dođe poplava i uništi ih. Potrebno nam je jedno dvije godine da se oporavimo i stanemo ponovno na noge. Uloženo je jako puno novaca, vremena, truda, nade i entuzijazma, nažalost sve propadne u danu, rekla nam je Dijana Prpić Šeketa, poljoprivrednica.

-Trenutno procjenjujemo da imamo 70 posto štete na cijelom urodu koji imamo. Posebno na kukuruzu, ječmu i pšenici. Što se voća tiče ne možemo za sada biti sigurni za borovnicu je li propala ili nije čekamo da se voda povuče. Na krumpiru je 60 posto štete, također s nekim kulturama još nismo uspjeli izaći iz plastenika što je trebalo već biti učinjeno, i sa svakim danom odgađanja šteta je sve veća. Sve što smo ulagali do sada je naš novac, pošto ove godine kasne potpore od Države. Oporavak će trajati, ovisno od štete dvije, tri, pa možda i četiri godine, kazao je Tomislav Hajsan, poljoprivrednik.

Tlo je toliko zasićeno vodom da ponegdje voda izbija i iz podzemlja ili naplavljuju zaobalne vode čiji kanali nisu dovoljnog kapaciteta i dodatno otežavaju već tešku situaciju.

Osim samih proizvoda, oštećen je i materijal koji je uložen u polja. Poljoprivrednici će inzistirati na proglašenju elementarne nepogode jer to im omogućava da se javljaju na razne potpore Države. Većini poljoprivrednika to je primarna djelatnost od koje žive i svakim danom otežavanja šteta je sve veća.