Stanovnici Gaze posljednjih mjeseci kontinuirano upozoravaju na probleme koje ih muče, no čini se kako se malo toga događa. Na današnjoj konferenciji za medije upozorili su na potrebu obnove zaštitnog zida kod jablana. Recentna poplava pokazala je potrebu za hitnom sanacijom zida, u protivnom prvi red kuća do obale mogao bi biti ugrožen sa sljedećim jakim kišama.

– Mi se ne sjećamo da je posljednjih 20 goidina zid ovoliko propuštao. Za vrijeme ovih poplava cijela ulica je bila mokra i jasno ja da iz godine u godinu, iz poplave u poplavu, zid sve više popušta. Nadležne službe su obilježila mjesta za sanaciju, ali nas zanima kako će to biti izvedeno, kazao je Krešimir Latin, vijećnik GČ Gaza i predsjednik Kluba Gažana.

Gažani žele i da se uredi šetnica uz Kupu na potezu od mosta do Ulice Struga.

– Radi se o zapuštenom dijelu Gaze gdje postoji velika opasnost da voda dođe do kuća i ugrozi ljude i imovinu. Očekujemo da se taj dio sanira. Jasno je da se radi o većem zahvatu, no neminovno je da će tih sedam obiteljskih kuća biti pod vodom ne učini li se nešto, kazao je žitelj Gaze Miroslav Župec.

Upozorili su i na Gajevu ulicu, gdje je u tijeku rušenje zgrada oštećenih u potresu. Nejasno je što dalje slijedi.

– U posljednjih nekoliko dana uklonjena su dva derutna objekta, a bit će uklonjeni i drugi. Sreća je što do sada nitko nije stradao jer ta su dva objekta i prije potresa ugrožavala promet i pješake. Kao povjesničara umjetnosti i Gažanina, zanima me što će biti s tim parcelama – hoće li zjapiti prazne, ili će možda doći do neke rekonstrukcije ili interpolacije, novogradnje, koja bi po mom sudu dala jednu dodanu vrijednost. Zanimaju nas planovi i rješenja, a ukoliko ih nema, zanima nas hoće li biti raspisan arhitektonski natječaj, kazao je Matej Mihalić, povjesničar umjetnosti i stanovnih Gaze.

Gažani su upozorili i na problem s čagljevima, koji noću šeću oko kuća i po čitavom naselju. Gradske oce upozoravili su na taj problem, a kontaktirali su i Lovačko društvo Dubovac. No zakoni su takvi da lovci ne mogu unutar naseljenog područja djelovati.

– U razgovoru s lovačkim društvom smo ustvrdili da su im ruke vezane. Daljnjim istraživanjem otkrili smo da je Grad Karlovac raspisao natječaj za segment “urbanog lovstva” te je koncesiju dobila tvrtka iz Čakovca. Ovo je još jedan primjer gdje vidimo da bi netko s ovog područja ipak lakše mogao obaviti takav posao. Tri mjeseca je prošlo otkad smo upozotili gradsku upravu na taj problem. Do danas se ništa nije poduzelo, kazao je Latin.

Zaključno, istaknuli su i problem nedostatka rasvjetnih tijela na dijelu Gaze prema Prirodoslovnoj školi te s nevjericom s javnosti podijelili činjenicu kako do danas ne postoji zebra prema Gavranoviću, jedinom supermarketu na Gazi, pa su Gažani u prekršaju čim krenu po kruh i mlijeko. Hoće li se išta promijeniti u sljedećih nekoliko mjeseci ili ćemo i najesen slušati o divljim životinjama koje šeću oko kuća u centru grada, ostaje vidjeti. Sigurno je jedino da će Gažani nastaviti biti glasni u borbi za bolju budućnost svojeg kvarta.