
Cijene goriva ponovno rastu. Od današnjeg jutra, odnosno jutra 1. kolovoza 2023. godine, cijene goriva porasle su za pet centi. U slučaju benzina to je bilo sa 1,46 EUR/l na 1,51 EUR/l, dok je dizel porastao sa 1,36 EUR/l na 1,41 EUR/l. Cijene plavog dizela skočile su za četiri centa sa 0,83 EUR/l na 0,87 EUR/l.
Rast cijena goriva uputio je dobar dio vozača na benzinske postaje prošle noći, no mnogi građani ostaju nezabrinuti tom informacijom. U razgovoru s građanima saznali smo kako su se već naviknuli na porast cijena i više ih ništa ne čudi.
Jedan od prolaznika ukratko nam je rekao kako je to već postalo normalno.
– Pa kako. To nam treba, to se mora točit i gotovo. Druge nema.
Drugi se nadovezao dijeleći slično razmišljanje.
– Svejedno mi je. To se mijenja svakih 14 dana i to mi ništa ne znači.
Razlozi rasta cijena svih potrepština, a tako i goriva su mnogi. Građani su se složili kako je glavni razlog rasta cijena goriva cijene na tržištu tako da sve postepeno raste.
Jedna prolaznica koja trenutačno živi u Kanadi izrazila je svoje nezadovoljstvo te zahtjeva promjenu.
– Mi kad nam treba natočimo. Ali gdje su naše penzije i plaće? Meni je žao ovih ljudi što tu žive i koji su se borili za Hrvatsku. Da sada ništa ne poduzimaju već samo sjede i gledaju u nebo te jauču kako im je sve teško. Ja jako volim Hrvatsku, to je moja zemlja i ja sam se tu rodila. Ja u Kanadi živim, volim i Kanadu jer su mi tamo djeca. Ali ja volim tu doći svaku godinu i provest vrijeme da sam bar malo u našoj Hrvatskoj. Ali što se tiče cijena, to nije više normalno. Za mene će sve biti okej, ja se vraćam nazad. Ali za ove ljude koji tu žive, a pogotovo za one koji žive u velikom gradu a nemaš si nigdje ni vrta za napraviti, da posadiš malo peršina.
Ipak, neko suglasje do kojeg su prolaznici došli je da će cijene nastaviti rasti i da nam ne preostaje ništa drugo nego prilagoditi se tome. Većina nije znala kako cijene goriva rastu čime se dokazuje hipoteza kako je taj porast cijena već sastavni dio našeg života.