I ove sezone na najpopularnijem karlovačkom riječnom kupalištu održava se tradicionalna “Škola plivanja”. Ovo je prva službena škola plivanja na riječnim kupalištima u Hrvatskoj. Također, najdugovječnija je škola plivanja na rijekama u Hrvatskoj. Ovo je čak 14-a uzastopna sezona u kojoj Mačevalački klub Karlovac u suradnji s Gradom Karlovcem i pod njegovim pokroviteljstvom, na Foginovom kupalištu organizira “Školu plivanja za plivače i neplivače”. U dosadašnjim sezonama na Školi plivanja uspješno je naučilo plivati čak preko 600 djece i mladih.

– Pa tad taman, kako se Foginovo kupalište otvaralo i registriralo, mi smo imali neke kontakte s ljudima iz grada Karlovca koji su to sve organizirali, radili i brinuli o spasiocima da se sve registrira. U tom nekom razgovoru su nas iz kluba slučajno pitali imamo li neku ideju što bi bilo dobro od animacija na Foginovom kupalištu. Meni kao profesoru kineziologije bio je vrlo jednostavno reći školu plivanja, pa smo se toga i uhvatili. Ako je vrijeme dobro, svake godine je puno djece, mlađih neplivača i možda starijih plivača koji samo žele utvrditi svoje znanje ili žele saznati zašto neki pokret moraju izvoditi tako kako moraju, rekao je Krešimir Profozić, voditelj škole plivanja.

Mnoge osobe koje se jave u Školu plivanju čak i nemaju neugodno iskustvo iz mladosti već jednostavno nisu naučile pravilno plivati.

– U principu nemamo dobnu granicu. Mi ćemo pomoći i naučiti plivati svakoga. Imali smo i starije kupače u dobi od 20 – 30 godina. Naravno, njima je neugodno da budu s djecom, pa njima znamo izaći u susret i van termina. Nađemo se prije ili poslije škole plivanja. U principu, neke dobne granice nema. Najčešće su to djeca u dobi od 4. do 10. godine, pa čak i do 16. godine. S plivanjem se nikad ne zna. Ako se ljudi boje ili ih nitko nije naučio pravilno plivati, nisu voljni sami se angažirati oko toga. Ima svega, objašnjava Profozić.

Ono što je posebno u cijeloj ovoj priči, Mačevalački klub Karlovac u suradnji s Gradom Karlovcem i Savezom udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije organizira desetu po redu “Školu plivanja za djecu s teškoćama u razvoju”.

– To su sve psihomotorični poremećaji gdje su fizički ograničeni u nekim pokretima. Onda to malo onemogućava skroz pravilan rad u vodi. S takvom djecom nije zapravo cilj da nauče plivati nego je cilj da se socijaliziraju, da ovdje dolaze s drugim plivačima, da se druže s drugom djecom i da svi zajedno uče. Kako bismo rekli, da se igraju. Kod njih je stvar nekakvog savladavanja vlastitih prepreka i strahova. Netko možda uopće ne želi ući u vodu, pa ga polako nagovaramo da ulazi u vodu. Sa svakim satom onda ide sve dublje u vodu. Dok se malo ne opusti, tvrdi Profozić.

Kod osoba s posebnim potrebama nije naglasak na tehnici, a iz Mačevalačkog kluba nadaju se da odrađuju dobar posao. Voditelj Profozić za vrijeme provođenja škole stoji izvan vode i koordinira, a članovi kluba u vodi uče polaznike kako pravilno naučiti plivati. Program je besplatan za sve građane, a isti će se provoditi sve do 11.08.2023. Termin je utorkom i četvrtkom od 09:00 do 11:00 sati, ili dokle god ima zainteresiranih plivača i neplivača. Prijave na Školu plivanja se primaju kod voditelja Škole, profesora kineziologije Krešimira Profozića, na broj telefona 098/635 424. Ako želite saznati o čemu smo još razgovarali s Profozićem, pogledajte emisiju “Mogu sve” na sljedećoj poveznici.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=8rDt1q9cu2c[/embedyt]