
Pred 30 godina odvila se višednevna vojna akcija od strane provoditelja velikosrpske agresije prema Hrvatskoj. Riječ je o operaciji Kiša, za koju se smatra kako je bila protivnički odgovor na hrvatsku vojno-redarstvenu akciju Medački džep.
Ona je označavala i najznačajniji pokušaj napada na Karlovac koji je na kraju krajeva uspješno odbijen.
– Osnovna i glavna njihova ideja je bila razoriti grad Karlovac što je vidljivo iz snimaka i načina topništva kako je djelovalo po gradu. Što više uništiti i ubiti nedužne civile, pričao nam je Martin Barić, obavještajni časnik za vrijeme operacije Kiša.
Na bojištu su se borile razne vojne i policijske postrojbe, a za obranu grada bile su iznimno važne i vatrogasne postrojbe. O djelovanju vatrogasaca za vrijeme rata pričao je Miroslav Rade, pripadnik vatrogasne postrojbe Karlovac za vrijeme napada na grad.
– Prilikom oglašavanja uzbune kod granatiranja, mi smo izlazili na sve dojave i gaslili smo sve požare kuća, stanova, automobila. Na slikama iz tog perioda se vidi kako nije bilo ni pješaka ni građana na ulici već su vatrogasci bili sami samcati te izvršavali svoje teške i opasne dužnosti za vrijeme granatiranja, rekao nam je Rade.
Nezamjenjivu ulogu odigrali su i svi članovi Opće bolnice Karlovac koji su svojim brzim intervencijama pomogli spasiti bezbroj života.
– Mi smo kao zdravstveni radnici bila važan i neizostavan dio naše pobjedničke vojske jer smo uz njih dali veliki doprinos. Uvijek kada se događaju ovakva okupljanja, pokažemo što smo mi radili i koliko smo sudjelovali u Domovinskom ratu. Naša bolnica bila je specifična jer smo bili na prvoj liniji pa nismo bili ustrojeni po ešalonima, već smo radili evakuacije, izvlačenja iz prve linije bojišnice, izjavila je Katica Rubić, djelatnica Opće bolnice Karlovac 1993. godine.
Veliku dozu morala sa sobom je donio posjet tadašnjeg predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana. Njega je ugostio ravnatelj Policijske uprave Karlovačke 1993. godine, Dubravko Derk.
– Ja mislim da je predsjednik Tuđman svojim dolaskom ohrabrio prije svega hrvatske branitelje koji su se nalazili na prvoj crti obrane te ih potaknuo da ustraju u toj obrani. A misli mda je ohrabrio i stanovnike grada Karlovca kojima je dao snažnu podršku da uliju vjeru u konačnu pobjedu hrvatske vojske, kazao nam je Derk.
Karlovac je imao ogromnu stratešku važnost te bi njegov pad uzročio ogromne probleme za cijelu državu.
– Strateška važnost bila je u tome što bi padom Karlovca bio otvoren put prema Zagrebu. To smo mi obranili 1991. godine. Na proslavi 10. obljetnice ustrojavanja zbor nog područja Karlovca general Antun Tus je pohvalio sve karlovačke branitelje u to doba, kako policijske tako i vojne, kaže Barić.
– Teško je reći što bi se dogodilo, ali zasigurno bi to bila jedna nova situacija u obrani države te bi značilo otvaranje puta neprijatelju prema glavnom gradu, a zna se što u vojno-strateškom smislu to znači. Ništa dobroga, završno je rekao Derk.
Kako je istakao inicijator ovog okruglog stola, predsjednik Udruge pripadnika 110. brigade Srđan Fot, „obrana grada Karlovca bila je ključna za daljnji razvoj događaja koji su doveli do Zagrebačkog sporazuma i određenog primirja koje nam je omogućilo pripremu i provođenje operacije Oluja na našem području“. Predložena je inicijativa da 13. rujan bude Dan hrvatskih branitelja grada Karlovca, a sada su karte u rukama gradskih vijećnika.
Valja napomenuti kako su dodatnu važnost događaju svojom prisutnošću dali ministar hrvatskuh branitelja Tomo Medved, zaborska zastupnica Maja Grba-Bujević, gradonačelnik grada Karlovca Damir Mandić te županica Karlovačke županije Martina Furdek Hajdin.