
Grad Karlovac može se pohvaliti velikim brojem mladih i uspješnih ljudi, a jedan od njih je Karlo Jurković, 30-godišnji doktorand Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu koji na istom fakultetu radi kao asistent. Kao dijete nije maštao o znanstvenom području, ali život nam uvijek pokaže svoje čari i odvede nas u smjeru o kojem nismo niti planirali. Zanimljivo, Karlo je u osnovnoj školi mrzio tehničku kulturu stoga je upisao Gimnaziju Karlovac.
– Kad sam završio fakultet, nisam prvo radio u znanosti. Prvo sam malo otišao u industriju. Ondje sam bio godinu – dvije, ali nakon toga sam dobio poziv od mentora i pitao me želim li se malo iskušati u znanosti. Ja jednostavno nisam odbio njegov poziv i odatle je počela ta moja priča kao znanstvenika, odnosno, kao asistenta na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, rekao je Karlo.
Kad je imao otprilike 15 godina, želja mu je bila da radi na području geografije ili povijesti, no dogodile su se neke prekretnice i pojavila se ljubav prema STEM području. Danas uživa u radu sa studentima i jako ga veseli kad ih može usmjeriti prema onome za što su rođeni. Dijeliti znanje, dodaje, velik je uspjeh u životu. Ipak, tehničke znanosti još uvijek nisu dovoljno prepoznate među srednjoškolcima i isti bježe od upisa studija. Veleučilište u Karlovcu jedno je od onih koje bilježi pad upisa na studij strojarstva.
– Meni je glupo da netko sad baš upisuje strojarstvo zato što misli da će jednog dana imati posla, jer to je onda samo mučenje. Jednostavno, ako nemaš baš one neke predispozicije da ti bolje leže malo matematika, fizika ili kemija, meni je to gubljenje vremena. Zato možda studenti baš i ne upisuju strojarstvo ili mehatroniku u Karlovcu, tvrdi Karlo.
Karlo smatra da Karlovac ima posla za ljude koji završe smjer strojarstva, ali nedostaju dodatni smjerovi poput programiranja koje je danas vrlo traženo. Za vrijeme studiranja davao je instrukcije učenicima osnovnih i srednjih škola, a danas pomaže i studentima. Tvrdi da je ponekad naporno, ali najbitnije je staviti se u kožu učenika. Evo što im savjetuje.
– Važno je naći neku dobru ekipu, dobru ekipu koja će te gurati naprijed. Najgore je ako nađeš neku ekipu koja nije zainteresirana za učenje. Jednostavno, kad ona tone, toneš i ti s njom. Ovako kad je dobra ekipa i kad ti imaš loš dan, pa onda vidiš da oni svi uče, a tebi se ne da, zapravo te ekipa tad gura da i ti učiš, izjavio je Karlo.


Da se trud uvijek isplati, upravo dokazuje ovaj svestrani mladić, suprug i otac. Dobitnik je stipendije iz Zaklade Nikola Tesla u iznosu od 500 eura.
– Ja sam vidio taj natječaj i rekao sam da se idem prijaviti. Zašto ne? Nemam što izgubiti. Prijavio sam na obrascu projekt na kojem radim i njima se to svidjelo. Odabrali su mene. Stvarno sam počašćen i stvarno sam sretan da se takve stvari prepoznaju u ovako malom gradu poput Karlovca. Stvarno nema puno gradova koji dijele stipendije za doktorande, dodao je Karlo.
Karlu veliku podršku daje njegova obitelj, posebice supruga koja je također studentica na doktorskom studiju logopedije u Zagrebu. Imaju jednog sina, a uskoro dolazi pojačanje. Želimo mu puno uspjeha u daljnjem radu, a o čemu smo još razgovarali, saznajte uskoro u emisiji Pokretači društva.