Nakon otprilike četiri sata rasprave o proračunu Grada Karlovca za 2024. godinu zaključeno je da će proračun biti prihvaćen, usprkos negodovanju oporbe. Prihvaćen je jedan modificiran amandman kluba vijećnika Možemo! i jedan amandman SDP-a te naravno proračun zbog 12 glasova vladajuće stranke za, dok je sedam oporbenih vijećnika bilo protiv.

Predsjednica gradskog SDP-a Dragica Malović, najavila je kako oporba glasa protiv prijedloga proračuna, ne smatraju gradsku politiku dovoljno socijalno osjetljivom što je po njima vidljivo i na ovom proračunu. Nadalje, za većinu stvari u gradu smatraju da stagniraju i ne vide kako bi ovom politikom u budućnosti građani mogli prosperirati. Moguća nova zaposlenja ili procvat poduzetništva ne naziru u skoroj budućnosti. Oporbeni vijećnik Dimitrije Birač, smatra kako svi trenutni radovi su dovođenja stanja u gradu na nulu jer je posljednjih 20 godina u zaostatku. Ono što Mandić na sve to ističe je blagodat europskog novca putem kojeg financiraju u najvećem postotku većinu tih projekata.

-Vjerujem da ćemo se složiti da nam je bio zadnji trenutak da krenemo rješavati određene probleme. Budimo iskreni, potres nam je otvorio neke financijske mogućnosti, rekao je Mandić te dodao kako je proračun u nadležnostima Grada Karlovca.

 

Proračun grada Karlovca za 2024. godinu, prema najavama, bit će veći za 13,4 milijuna eura od posljednjeg. Ukupno je riječ o iznosu od 95,2 milijuna eura. Da je riječ o impozantnoj brojci, složila se i oporba. Od ukupnog iznosa prihoda proračuna, u najvećem postotku pridonose porezni prihodi s 27%, zatim prihodi iz EU fondova s 24%, 15% donose prihodi proračunskih korisnika, 10% krediti, osam posto komunalna naknada i doprinos, pet posto je višak prihoda iz prošlog proračuna te također pet posto otpada na ostale prihode i naposljetku tri posto otpada na sredstva za decentralizirane funkcije. Iako uključeno u strukturu proračuna, prodaja gradskih nekretnina neće donijeti ništa gradskom proračunu. S druge strane struktura rashoda proračuna je sljedeća: jedan posto odlazi na izdatke za otplatu kredita, 43% su rashodi za kapitalna ulaganja, a 56% su rashodi koji odlaze na poslovanje Grada i ustanova.

Na proračun, između ostalog, utječe i nova porezna reforma za građane s najnižim primanjima te ukidanje prireza na porezni dohodak. Taj segment donio je Gradu Karlovcu 2 milijuna i 700 tisuća eura u 2023. godini, kojih u narednoj godini neće biti. Nova porezna reforma donesena je koncem rujna te će rezultirati tako da će građanima rasti dio na plaću od dva do 30 eura jer Grad nije dizao postotak prireza. Ostaje i niža porezna stopa u iznosu od 20%. Pročelnica Malović naglašava kako je fokus bio na prikupljanju prihoda i realizaciji projekata sufinanciranih kroz različite treće izvore, nacionalne i europske, a najviše sredstava će ići u Osnovne škole, gotovo četvrtina proračuna.

-Svake je godine sve veći broj nacionalnih i EU sredstva što su uvijek namjenski prihodi mi taj novac ne možemo prenamijeniti, pojasnila je Lidija Malović, gradska pročelnica.

Na javnom savjetovanju nije bilo niti jednog prijedloga ili ispravka iako je bio javno dostupan.

 

Klub vijećnika Možemo! dao je čak 11 amandmana, od kojih je prihvaćen jedan s određenim modifikacijama. Taj amandman podrazumijeva besplatan prijevoz onkoloških bolesnika na terapije. Prema nekim podatcima onkološki bolesnici uglavnom nemaju ili imaju vrlo mala primanja. Također, problem je izraženiji kod žena jer se pokazalo da mnoge od njih nemaju kako ići na terapije koje moraju primati. Određene stavke iz prijedloga će se modificirati i prilagoditi. Nadalje djelomično je prihvaćen i jedan amandman SDP-a a odnosi se na dodatna sredstva za produžene boravke u karlovačkim osnovnim školama, kako bi se bolje opremile prostorije u kojima djeca provode vrijeme.

-Dat ćemo 15 000 eura za sufinanciranje prijevoza onkoloških bolesnika. Taj iznos ćemo skinuti iz dijela namijenjenog Gradskoj upravi. Amandman SDP-a se djelomično prihvaća što znači da ćemo dati 20 000 eura školi Dubovac za poboljšanje boravka jer imaju najveću potražnju, a tih 20 000 ćemo uzeti od iznosa namijenjenog za CGO Babina Gora jer je to maksimalan iznos koji možemo odvojiti, obrazložila je pročelnica Lidija Malović.

Jedan od šest amandmana koje je iznio karlovački SDP, bio je i onaj o sufinanciranju troškova medicinski pomognute oplodnje. Prijedlog je bio da Grad izdvoji  40 000 eura, a maksimalan iznos koji bi parovi mogli dobiti bio bi 1000 eura. Ovaj amandman za sad nije prihvaćen, međutim bit će uzet u razmatranje jer određen dio tih troškova snosi HZZO, pa je potrebno utvrditi sve parametre prije no što se uvrsti u proračun. Možda već na sljedećem rebalansu proračuna možemo očekivati da ova odluka prođe.

Gradonačelnik je za kraj zaključio da je proračun utemeljen na realnim osnovama.