Nezadovoljni zbog brojnih neriješenih problema s kojima se suočavaju zaposlenici zdravstvenog sustava, liječnici prijete štrajkom. Tvrde da vladajući Uredbom kroz novi Zakon o plaćama žele povećati koeficijente za samo 5%, što je za njih neprihvatljivo jer je inflacija na razini prošle godine bila 8%. Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić:
– Mi mislimo da je 20% iznos s kojim ćemo doći na tek otprilike na neku nulu. Nešto ispod čega ne možemo pregovarati.”Problemi sustava su i nedonošenje granskog kolektivnog ugovora, nerješavanje vremensko-kadrovskog normativa, robovlasnički ugovori specijalizanata, rekordni odlazak liječnika u inozemstvo jer je 2023. Hrvatsku napustilo njih 148 kao i izostanak donošenja Zakona o radno-pravnom statusu liječnika.
Predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić:
– Vlada očito nema namjeru donijeti taj Zakon iako je to jasno obećala hrvatskim liječnicima. Zašto je važan Zakon o radno-pravnom statusu liječnika? Podsjetit ću da hrvatski liječnici u kontekstu njihovog enormno prokovremenog rada na kojem počiva i opstaje hrvatski zdravstveni sustav rade protuzakonito.
Predsjednica Koordinacije hrvatske obiteljske medicine Nataša Ban Toskić upozorila je da će u idućih pet godina 37% liječnika otići u mirovinu te da će milijun pacijenata ostati bez obiteljskog liječnika zbog čega će se povećati liste čekanja.
– To nije radi liječnika i njihovih medicinskih sestara niti radi pacijenata, nego isključivo radi nerada zdravstvene administracije na čelu s premijerom Plenkovićem.
Liječničke udruge traže da do kraja sljedećeg tjedna dobiju službeni prijedlog povećanja koeficijenta, a da do kraja mjeseca počnu pregovori oko granskog kolektivnog ugovora.
– Tražimo da u e-savjetovanje budu upućene izmjene Zakona vezane uz robovlasničke ugovore specijalizanata. Tražimo da u e-savjetovanje bude upućen Zakon o radno-pravnom statusu liječnika koji će prethodno biti usuglašen s liječničkim udrugama.
Liječnicima je odgovorio resorni ministar Vili Beroš koji je najavio da će se s njima sastati krajem sljedećeg tjedna. Tvrdi da je predviđeno povećanje koeficijenata zdravstvenim djelatnicima od 6% do 39%.
– Povećanje će biti u nekakvim okvirima. Naravno da bismo mi povećali koeficijente, da je to realno moguće, još značajnije, međutim to u ovom trenutku nije moguće jer državni proračun ima svoja ograničenja. Unutar istog će se dogoditi ujednačavanje koeficijenata na način da nikome neće biti manje, a da će oni koji su socijalno ugroženiji, koji imaju najmanje, dobiti najviše.
Dodao je i da izmjenama Zakona o zdravstvenoj zaštiti robovlasnički ugovori odlaze u povijest.
– Otklanjamo se od penalizacije, a priklanjamo se bonifikaciji, odnosno nagrađivanju onih djelatnika koji ostanu u svojim zdravstvenim ustanovama i odrade svoj dug državi koja ih je specijalizirala i koja im je omogućila napredovanje.