
Mjere aktivne politike zapošljavanja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje namijenjene su povećanju zapošljivosti nezaposlenih osoba koje zbog nedostatka potrebnih kompetencija, zdravstvene situacije ili nekog drugog razloga dulje vremena ne mogu naći posao. Mjere Zavod provodi već niz godina, a u 2023. godini je u njih bila uključena 701 nezaposlena osoba, od čega najviše u neku od mjera obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja, ukupno 244, te u potpore za zapošljavanje i pripravništvo 212 osoba. Rezultate mjera HZZ-a Područnog ureda Karlovac predstavio je vršitelj dužnosti predstojnika Bruno Vuljanić.
–Dakle, više od 65% osoba uključenih u mjere u neki oblik ili obrazovanja ili izravnog zapošljavanja kod poslodavaca. U 2024. ćemo nastaviti s mjerama, s time da je naglasak na zelene i digitalne potpore i vještine. Zelena radna mjesta su direktno vezana za proizvodnju zelenog proizvoda ili usluge ili smanjenja korištenja prirodnih resursa u gospodarskom subjektu, odnosno da pozitivno utječu na okoliš. Digitalna podrazumijevaju postojanje specijaliziranih IKT vještina kod osobe koja se zapošljava, rekao je Vuljanić.
Primjeri zelenih radnih mjesta su komunalni radnici, poljoprivredni radnici, šumarski radnici, elektroinstalateri, arhitekti, građevinski inženjeri i sl. Za digitalna radna mjesta, kako je istaknuo Vuljanić, nužne su specijalizirane vještine informacijsko-komunikacijske tehnologije. Valja istaknuti kako su zelene i digitalne potpore iznosom sufinanciranja izdašnije za poslodavca.
–Htio sam samo naglasiti da ćemo u veljači obilaziti sve gradove u Karlovačkoj županiji i imat ćemo promociju mjera aktivne politike zapošljavanja. Cilj je kvalitetno informiranje poslodavaca da znaju koje sve mjere i usluge mogu dobiti od Zavoda, a tiču se obrazovanja i usavršavanja radnika, a na kraju i zapošljavanja. Vezano za samu potporu za samozapošljavanje koja je uvijek aktualna, i ove godine će ići redovno kao i prethodnih godina. Prošle godine smo uključili 96 osoba u samozapošljavanje, a trenutno ih je u samoj mjeri 209 iz prethodnih godina, a u zadnjih 7 godina smo u potporu za samozapošljavanje uklkjučili više od 800 osoba i za to je izdvojeno od strane Zavoda 7 i pol milijuna eura na području Karlovačke županije, rekao je Vuljanić.
Što se tiče individualiziranih pristupa nezaposlenim osobama, program Posao+ služi im kao podrška za pronalazak odgovarajućeg zaposlenja. Najčešće je riječ o osobama koje uz posredovanje Zavoda radi različitih faktora otežanog zapošljavanja do sada nisu uspjele pronaći posao, koje su odbijane od strane poslodavca ili nemaju dovoljnu motivaciju za prihvaćanje i zadržavanje zaposlenja.
U Zavodu osobu prvo pokušavaju uključiti u program obrazovanja kako bi stekla potrebna znanja i vještine za zapošljavanje, a tražena su na tržištu rada. Potom se osoba nastoji uključiti u osposobljavanje na radnom mjestu kod poslodavca do 6 mjeseci i naposljetku kod tog poslodavca i zaposliti, uz financijsku potporu do 24 mjeseca. Dakle, unutar 30 mjeseci poslodavac može osobu koja se nalazi kod njega osposobiti za redovno obavljanje poslova uz minimalne financijske izdatke, a osoba prima nova znanja i vještine uz redovnu plaću. Tijekom 2024. godine Zavod nastavlja s provedbom programa Posao+ s ciljem povećanja zapošljivosti i zapošljavanja ranjivih skupina na tržištu rada.