
Osobe treće životne dobi i osobe s invaliditetom zbog svoje ograničene ili onemogućene pokretljivosti nisu u mogućnosti povremeno ili trajno same dolaziti u knjižnicu kako bi posudili željene knjige. Zbog toga je Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac organizirala projekt „Knjiga na vratima doma“ – uslugu dostave knjiga na kućni prag. Knjižničar i koordinator programa, usluga i odnosa s javnošću Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, Robert Badovinac, objasnio je kako je projekt „Knjiga na kućnom pragu“ krenuo još krajem rujna 2017. godine. Sve to vrijeme knjižnica dostavlja knjige na kućne adrese starijih korisnika.
-Kao jedan pilot projekt, krenuli smo oprezno jer nismo znali kakav će biti odaziv, pa nismo ni previše oglašavali. Prošlo je malo ispod radara i medijima, no sada smo to malo oglasili. Tijekom 6 godina broj korisnika se mijenjao i sada se nekako standardizirao na 6 korisnica. To su gospođe blizu 90 godina koje same više ne mogu doći do knjižnice, a vole knjige, književnost i čitanje. Tom uslugom im omogućavamo da i dalje ostanu u svijetu književnosti i knjiga, rekao je Badovinac.
Knjige na kućni prag dolaze svaka 3 tjedna. Reakcija korisnika je od samog starta bila odlična. 3-4 korisnice usluge prisutne su od samog početka projekta, a u međuvremenu im se priključilo još nekoliko. Premda postoji interes i mogućnost da se projekt proširi i na više drugih starijih osoba, problem su i dalje ljudski kapaciteti. Dostava se obavlja u međusmjeni u redovito vrijeme, pa je trenutni mogući maksimum knjižnice oko 10 korisnika.
Kako dostava knjiga izgleda, uvjerili smo se odlaskom do jedne starije čitateljice koja koristi usluge projekta. Gospođa Božidarka Biankini, koju zovu Darka i koja ima 91 godinu, od 1958. godine bila je profesorica u Ekonomskoj školi, a u penziji je 30 godina. Još uvijek ima kontakt s nekadašnjim učenicima, ali sada je najvažniji kontakt s Gradskom knjižnicom u koju se upisala čim je došla. Prijašnja ravnateljica Gradske knjižnice i nekadašnja učenica gospođe Biankini vidjela je kako dolazi u knjižnicu bolnih ruku i nogu. Predložila je da knjižnica pokrene pomoć starijim članovima koji teško dolaze i teško nose knjige.
-Od najmlađe dobi čitam, učiteljsko sam dijete i s 5 i pol godina sam pošla u prvi razred. Čitam i imam jedno kazalo u knjizi koje mi se već istrošilo, ali na kojem piše “Koja je vaša najveća strast? Strast čitanja!” To mi je toliko drago jer je jasno da u životu čovjek ima i druge strasti, ali čitanje mi pomaže da mi je starost sretna. Sretna sam kad je to ravnateljica organizirala i što mi je poslala ovog krasnog čovjeka, Roberta Badovinca, koji je toliko fin i koji toliko brine. Svaki mjesec mi nosi hrpu knjiga, izjavila je Biankini.
Gospođa Biankini ciljano traži lakše knjige vedre tematike jer, kako kaže, ne voli rat, socijalu i otuđenost. Voli kriminalistički žanr i povijesne knjige, a za sebe kaže da je sretna žena. Zahvalna je knjižnici na odabiru i dostavi knjiga, a rado popriča s knjižničarom Badovincem kada god ju posjeti.
