
Centar za oftalmologiju dr. Pavan je centar s tradicijom dugom 16 godina, a osnovan je s ciljem pružanja medicinskih usluga iz područja prevencije i liječenja bolesti očiju. Kroz taj je period obavljeno više tisuća pregleda i operacija pacijenata s područja cijele Republike Hrvatske, pretežno Karlovca, Zagreba te riječkog i zadarskog područja, ali i inozemstva- ponajprije Slovenije, Bosne i Hercegovine, Austrije, Njemačke, Italije i Engleske. Kako bi ukazao na važnost prevencije, pravodobnog reagiranja i liječenja pojedinih vanjskih i unutarnjih čimbenika koji utječu na bolesti oka, Centar za oftalmologiju u suradnji s optikom Paloma organizirao je Dane otvorenih vrata u Kinu Edison.
– Ovaj skup je organiziran u cilju edukacije šire javnosti, ali i u cilju informiranja liječnika koji nisu oftalmolozi, o novostima, prevenciji, dijagnostici i liječenju pojedinih očnih bolesti. Naime, dijagnostika i instrumentarij oftalmologije se strašno brzo mijenjaju. Svakih 2 do 3 godine imamo gotovo potpunu promjenu dijagnostičkih tehnologija i tehnoloških mogućnosti i jednostavno, mi smo zapravo prisiljeni da pratimo taj trend novog, boljeg i bržeg dijagnosticiranja, rekao je izv. prof. prim. dr. sc., Joško Pavan, dr. med..

U okviru Dana otvorenih vrata posjetitelji su mogli besplatno izmjeriti očni tlak te razgledati izložbu oftalmoloških uređaja i preparata. U posebnom dijelu programa održao se simpozij na kojem su uvaženi stručnjaci iz tog područja govorili o temama važnim za zdravlje i bolesti oka.
– Jedna od tih tema je katarakta kao bolest koja je najčešći uzrok sljepoće. Naravno, sljepoća je koja se može liječiti i može se operirati. Druga bolest je zapravo serija bolesti. To su posljedice dijabetesa na oko. To je jedan vrlo ozbiljan kompleks bolesti koje nerijetko završavaju i sljepoćom koja je za razliku od katarakte nepovratna. Još jedna tema je bitna za današnje vrijeme, a to je dječja oftalmologija. Utjecaj ekrana, utjecaj računala i laptopa. Na kraju krajeva, utjecaj korištenja laptopa u školi na razvoj dječjeg vida.

Jedna od tema je bila i mogućnost plastične kirurgije.
– Dakle, ne nužno samo one kirurgije koja ide za ljepotom iako i to nije nelegitimno, nego i one kirurgije koja ide za liječenjem, odnosno, operiranjem tumora koji se javljaju na licu, a kojih u današnje vrijeme ima sve više. Tu je i kirurgija, oporavak nakon prometne nesreće nakon traume druge vrste.

Otkako su svijetom zavladali mobiteli, laptopi i tableti, djeca u sve ranijoj dobi imaju probleme s vidom.
– Dječji vid razvije se od samog rođenja negdje do 7. godine života. I gotovo 90% informacija koje dijete dobiva, dobiva upravo preko vida. Zato je bitno da svi podražaji koji dolaze izvana, budu poticajni i da na niti jedan način ne ugrožavaju normalni razvoj. Današnje ekstenzivno korištenje smartphonea, komjutora i svih digitalnih zaslona, nažalost, dovodi do komjutorskog sindroma vida, izjavila je prim. dr. sc. Iris Urlić, dr. med. spec. oftalmolog.
Do 2. godine djetata ne bi bilo uopće dobro da ono koristi digitalne zaslone. Od 2. do 5. godine preporučljivo je korištenje do sat vremena dnevno, a od 5. do 14. godine oko 2 sata dnevno.

