U Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu održana je jubilarna 10. „Pepelnica umjetnika“. Kršćanska umjetnost pojavila se prvi put na području Rima u prvim stoljećima nakon Krista. Obuhvaća građevine, namještaj i obredne predmete, kao i glazbu te umjetnost. Kroz razne umjetničke stilove ostvaruje se glavni cilj, a to je prikazivanje kršćanske vjere koja je glavni motiv umjetnicima.
– Velečasni Sente, kao i obično, za Pepelnicu umjetnika uvijek okuplja razne umjetnike iz raznih područja ljudskog izričaja koji svojim svjedočenjem govore o utjecaju i načinu kršćanske kulture na umjetnost, a pogotovo u korizmeno vrijeme, mr.art. Eva Kirchmayer – Bilić, predsjednica Udruge „Pasionska baština“.
Vjera je nadahnuće umjestnosti, a umjetnost obogaćuje čovjeka i umjetnika koji tu vjeru prenosi drugima. Ako gledamo u prošlost, kršćanska umjetnost bila je jako izražena, a interes za nju je i danas velik.
Svrha ove „Pepelnice umjetnika“ bila je predstavljanje umjetnika, na koji način djeluju te koje su im radosti i teškoće, a sa željom da se svim prisutnim približe vrijednost i važnost kršćanske umjetnosti u Hrvatskoj.
– Ta kultura je veoma bogata, međutim nam je, slobodno možemo reći, svima premalo znana, premalo ju vidimo, premalo ju doživljavamo iako je svuda oko nas. Zapravo, identitet hrvatskog naroda temeljen je na kršćanstvu, a onda i na kršćanskoj kulturi, dr.sc. Tanja Baran, predsjednica Udruge za promicanje znamenitih Križevčana „Dr. Stjepan Kranjčić“.
U novije vrijeme sve više je popularna fotografija u izražavanju kršćanstva, ali i karikature. Glazba i književnost također su na samom vrhu ljestvice, a prostora za napredak uvijek ima. Začetnik „Pepelnice umjetnika“ u Hrvatskoj jest dominikanac i teolog Frano Prcela koji živi u Njemačkoj.
– Inicijalni poticaj bio mi je sveti otac Ivan Pavao II. koji je par mjeseci prije nego što sam se vratio u Hrvatsku, uputio jedno pismo umjetnicima i gdje ih je pozvao na dijalog, na zajedničko traženje, pa na neki način i pronalaženje smisla. Ova inicijativa nastala je u Francuskoj nakon Prvog svjetskog rata gdje su se umjetnici sjetili svojih kolega koji su prethodnih godina preminuli, pa su rekli: “Bilo bi lijepo da slavimo svetu misu za njih, da zahvalimo za njihove živote.”. Poslije mise bila su i druženja, izjavio je o, Frano Prcela, OP, dominikanac i teolog.
„Pepelnici umjetnika“ prethodilo je misno slavlje s obredom pepeljenja koje je u svetištu punom vjernika predvodio upravo dominikanac i teolog Prcela.