Proteklog vikenda u Jaškovu je održano osmo, ujedno i finalno kolo Zimske lige u orijentacijskom trčanju. Zimska liga održala se već osmu sezonu, a osnovna ideja jest orijentacionistima za vrijeme trajanja “mrtve” zimske sezone osigurati trening poligon do početka prvih proljetnih natjecanja. Glavni organizatori Zimske lige su Lobel Horvat, OK Maksimir i Matija Razum, OK Japetić, a obojica su itekako svjesni da je natjecanje u sklopu Zimske lige sjajan način za održavanje kondicije u zimskom periodu. U Jaškovu se trčalo prvi puta te je za potrebe utrke izrađena karta jednog dijela šumskog područja, a za što je zaslužan Lobel Horvat. Do sada su se kola Zimske lige uglavnom organizirala na širem zagrebačkom području.
-Osnovna ideja Zimske lige bila je organizirati natjecanje na koje će se moći prijaviti svi zainteresirani. Rezultati i nisu toliko bitni kada govorimo o Zimskoj ligi, no ono što je njena važnost jesu treninzi i održavanje kondicije u zimskom razdoblju, kada orijentacionisti nemaju priliku natjecati se i tako održati fizičku spremu, kazao je Matija Razum.
Orijentacijsko trčanje svakako je sport vrijedan pažnje jer kod orijentacije je od presudne važnosti znati čitati kartu jer potrebno je pronaći kontrolne točke u najkraćem mogućem vremenu i snaći se na raznim terenima, od šumskih do krških terena.
-Svaki početnik prvo mora naučiti čitati kartu, od čega ljudi u početku zaziru jer je neka iskrivljena predodžba da je to komplicirano. S pravim pristupom naučiti čitati kartu nije nimalo teško. Nadalje je bitno iskustvo trčanja na različitim terenima, a za vrhunske rezultate potrebna je sjajna fizička sprema, pojasnio je Matija Razum, OK Japetić.
Matija kaže kako obožava ravne terene bogate mikroreljefom kakve je moguće pronaći u skandinavskim zemljama, no ističe kako su tereni u nama susjednoj Sloveniji također izazov sam za sebe.
-Slovenija je bogata krškim terenima, na kojima je s godinama lakše organizirati utrku nego istrčati istu, kroz smijeh nam priča Matija Razum, svjestan da s godinama ipak postoji veća opasnost od težih ozljeda i padova.
Duje Rako, OK Vihor, u orijentaciji je intenzivno posljednje četiri godine, a terenom i kartom u Jaškovu izrazito je zadovoljan. Duje smatra da je orijentacijsko trčanje sport kojeg svakako treba popularizirat.
-Orijentacijsko trčanje kombinira fizičku aktivnost u prirodi na nepripremljenom terenu i intelektualnu aktivnost jer treba razmisliti koji je najpametniji put za doći do određene kontrolne točke. Često to nije najkraći put. Ono što je također prednost orijentacijskog trčanje jest to što se trči na mekanim terenima u prirodi. Ima li boljeg povratka šumi i prirodi nego što je to orijentacija?, priča nam nadahnuti Duje Rako.
Duje ističe kako je orijentacijsko trčanje sport za sve dobne skupine, od 7 do 107 godina u šali kaže te ističe kako su i njegova djeca orijentacionisti, koji su s orijentacijom krenuli u open kategoriji, uz roditeljsku pratnju.
-Orijentacijsko trčanje zapravo može biti sjajan obiteljski sport, a postoje discipline koje nisu orijentacijsko trčanje, kao što je precizna orijentacija. Nažalost, u Hrvatskoj je precizna orijentacija zapostavljena disciplina. Na takvim natjecanjima bitna je preciznost, a staze su prilagođene za osobe s invaliditetom, dodaje Duje Rako, član OK Vihor.
U Hrvatskoj se organiziraju razna velika natjecanja u orijentacijskom trčanju, a svakako valja istaknuti Alpe Adria Cup, Zagreb Open u organizaciji OK Vihor te predivna utrka na Braču O’Broč – Brač Orienteering Championship, koja se održava svake godine početkom listopada u organizaciji OK Maksimir.
U Jaškovu su najprecizniji i najbrži bili kako slijedi: u A kategoriji prvi su bili Jakov Lesjak i Sara Delić, u B+ kategoriji prvo mjesto su osvojili Darko Merunka i Ema Juričan, u B kategoriji pobjedu su odnijeli Vedran Bijelić i Eva Šantek dok su se u C kategoriji istaknuli Lovro Pinjušić i Helena Posedi.
Sezona orijentacionistima započinje već sljedećeg tjedna u Sloveniji i to velikim međunarodnim natjecanjem Lipica Open. Radi se o petodnevnom natjecanju koje okuplja i do 1500 orijentacijskih trkača, dok će se prva utrka u Hrvatskoj održati u Oroslavlju krajem ožujka.
Zaključno, orijentacijsko trčanje svakako je sport koji “liječi” i dušu i tijelo te ujedno blagotvorno djeluje na intelektualne i motoričke sposobnosti, stoga ste svi pozvani postati orijentacionisti i svoje vikende provoditi u prirodi uz druženje i zdravu kompeticiju.