Hrvatski sabor je 2022. proglasio mjesec ožujak, mjesecom svjesnosti o raku debelog crijeva koji je jedan je od vodećih uzroka pobola i smrtnosti u svijetu. Još od 2007. usvojen je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva.
-Sam preventivni program raka debelog crijeva u Hrvatskoj nije idealan. Nismo prezadovoljni s rezultatima, moglo bi to puno bolje. Međutim, i u svijetu postoji isti problem zbog prirode pregleda, rekao nam je Davor Plažanin, županijski koordinator za preventivne programe.
Ovaj oblik bolesti je drugi što se tiče smrtnosti, međutim ako se otkrije na vrijeme ova zloćudna bolest je izlječiva u devet od 10 slučajeva. Doktor Plažanin nam je otkrio da je nažalost prema broju umrlih vrlo malo onih koji ga otkriju na vrijeme.
-Muškarci više oboljevaju od raka debelog crijeva, ali ne toliko puno više. Kod muškaraca je češći rak pluća, dok je kod žena najčešći rak dojke, ali kad gledamo u globalu ovo je najčešći oblik raka, dodaje Plažanin.
Nažalost ranih simptoma nema, pa ovu zloćudnu bolest se može jedino preventivno kontrolirati, ne moguće ju je na vrijeme prepoznati.
–Odaziv je otprilike 26 do 27%, što je izrazito malo. Cilj nam je puno veći, ali na tome trebamo još raditi. Sam proces sudjelovanja u preventivnom programu je vrlo jednostavan. Šaljemo poziv svim osobama od 50 do 74 godine, kada daju svoj pristanak i vrate nam poziv, mi im šaljemo na kućnu adresu testove i oni mogu u privatnosti svoga doma obaviti testiranje. Dobe se i pomagala koja pojednostave proces.
Svake dvije godine poštom se pozivaju žene i muškarci u dobi od 50. godine do navršene 74. da naprave test na nevidljivu krv u stolici. Osobe s pozitivnim nalazom upućuju se na probirnu kolonoskopiju.
-Predstadij raka debelog crijeva su polipi i oni se mogu ukloniti na kolonoskopiji te na taj način spriječiti razvoj samog raka.
Na karlovačkom korzu 16. ožujka, održat će se javno zdravstvena akcija s ciljem informiranja i osvješćivanja važnosti brige o zdravlju jer samo prevencija i odgovorno ponašanje znači živjeti.