
Aktualni saziv Hrvatskog sabora raspušta se danas, 14. ožujka, a do sada su zastupnici raspravljali o još nekoliko Vladinih zakonskih prijedloga i jednoj oporbenoj inicijativi, što znači da će oko 180 točaka saborskog dnevnog reda ostati neraspravljeno.
Riječ je uglavnom o prijedlozima i inicijativama koje je oporba uputila u proceduru, njih više od 130, a koji nikada nisu došli na red za raspravu na plenarnoj sjednici. Manji dio uključuje vladina izvješća i izvješća institucija koje su dužne podnijeti izvješća Saboru. Dok ova izvješća čekaju izbore za novi saziv Hrvatskog sabora, oporbeni zakonski prijedlozi i inicijative bivaju povučeni
U protekle tri i pol godine saborska je oporba u ovu proceduru uputila nekoliko prijedloga zakona od kojih neki čekaju raspravu još od 2020. godine, poput prijedloga Mire Bulja (Most) za zabranu genetski modificiranih organizama ili zaštitu hrvatskog Klub Suverenost Zakon života. Prijedlozi SDP-a za izmjene zakona o sprječavanju sukoba interesa, porezu na dohodak i dječjem doplatku također datiraju iz 2020. godine.
Osim zakona, oporba je predlagala rješenja i kroz zaključke, o kojima se u ovom saborskom sazivu niti jednom nije raspravljalo. Most primjerice zaključkom od Vlade traži da aktivira vojsku na granicama i da razriješi Upravu HEP-a, Katarina Peović (RF) da uvede porez na neto bogatstvo, a Možemo! da omogući istospolnim roditeljima upis u rodni list djeteta i donese Nacionalni plan za unapređenje prava LGBTIQ osoba. Klub Socijaldemokrati traži izradu nacionalnog kurikulum kojim bi se u osnovne i srednje škole uveo spolni odgoj, a Anka Mrak Taritaš (GLAS) da se osigura psihološku pomoć za sve učenike osnovnih i srednjih škola. Karolina Vidović Krišto (OiP) želi pak izvješća o arbitraži koja se vodi pred sudom u Washingtonu protiv Hrvatske i o demografskim kretanjima.
Oporba je postigla suglasnost oko nekih pitanja te zajednički predložila inicijative, no ni o njima ovaj saziv nije imao priliku izreći mišljenje. Takve su primjerice interpelacije o radu Vlade u vezi upravljanja sustavom civilne zaštite, vezano za zaštitu potrošača od rasta cijena energenata, u vezi s provedbom obnove nakon potresa ili u vezi s provedbom popisa stanovništva.
Neraspravljene ostaju i tri rezolucije, o umjetnoj inteligenciji, položaju i pravima starijih osoba koje je predložila Marija Selak Raspudić (Most) te o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima u EU u kontekstu zdravlja žena koju je predložio Klub Hrvatskih suverenista.
Sreće nisu imali ni neki zakonski prijedlozi HDZ-ovih koalicijskih partnera kao što je prijedlog Silvana Hrelje (NZ) da se osnuje pravobranitelj za umirovljenike i starije osobe ili prijedlog zakona o zdravstvenoj radiološko-tehnološkoj djelatnosti Darka Klasića (HSLS).
O tome kada i o kojim točkama Sabor raspravlja, prema saborskom Poslovniku, odlučuje predsjednik Hrvatskog sabora. Oporba pak može neki svoj prijedlog koji je u proceduri više od 60 dana pogurati.
U zadnjim danima Sabor je raspravljao o zakonu o plaćama pravosudnih dužnosnika, o lobiranju, o šumama, ali i oporbenom prijedlogu da se osnuje istražno povjerenstvo radi utvrđivanja (potencijalnog) korumpiranja medija javnim novcem. Nakon današnjeg raspuštanja slijedi raspisivanje izbora.
Odluku o raspisivanju izbora donosi predsjednik Republike, Zoran Milanović, a od dana stupanja na snagu odluke do dana izbora mora proteći najmanje 30, a najviše 60 dana. Dakle, predsjednik ima na odabir pet nedjelja u travnju i u svibnju i to u razdoblju od 14. travnja, do 12. svibnja. Ako je suditi po mišljenjima komunikacijskih stručnjaka iznesenih u programima nacionalnih televizija predsjednik bi već sutra mogao objaviti datum parlamentarnih izbora.