Centar za gospodarenje otpadom Babina gora jedan je od 11 centara za gospodarenje otpadom koji predstavljaju strateške projekte Republike Hrvatske. Služit će potrebama 138 777 stanovnika i imat će kapacitet obrade do 30 000 tona miješanog komunalnog otpada godišnje s područja Karlovačke županije, sjeveroističnog dijela Ličko – senjske županije i zapadnog dijela Sisačko – moslavačke županije. Sastavni dio CGO Babina gora su i 4 pretovarne stanice na lokacijama u Karlovcu, Slunju, Ogulinu i Otočcu.

– Radovi su ugovoreni po modelu žutog FIDIC ugovaranja koji znači da odabrani izvođač projektira glavne projekte, ishodi građevinske dozvole i nakon toga gradi Centar. Mi trenutno imamo 3 pravomoćne građevinske dozvole od ukupno 6 planiranih. Dokumentacija za 4. dozvolu je na Ministarstvu graditeljstva i uskoro očekujemo početak E-konferencije. Glavni projekti za 5. dozvolu su predani inženjeru na odobrenje i nakon njegovog odobrenja, oni također idu na zahtjev za dozvolu, izjavila je direktorica Kodosa Marija Tufeković.

Projekti za šestu dozvolu su u visokoj fazi gotovosti. Kako je koja dozvola ishođena, tako kreću i radovi.

– Upravo su u tijeku radovi po ove 3 izdane građevinske dozvole. Sam početak rada Centra ugovoren je za 1.5.2026. godine. Trenutno se radi na pristupnoj prometnici. Znači, od početka obuhvata zahvata do platoa na kojem će se nalaziti postrojenje za mehaničko-biološku obradu. Zatim je tu trafostanica i tu su odlagališta neopasnog i internog otpada koja trebaju biti gotova do 6. mjeseca ove godine.

Otpad će se na području obuhvata projekta prikupljati odvojeno po vrstama od kućanstva, gospodarstva i ostalih sektora. Kao i do sada, otpad će prikupljati lokalna komunalna društva. Prikupljeni miješani komunalni otpad će se preko pretovarnih stanica ili direktno dopremati u CGO Babina gora.

– Pretovarana u Ogulinu jučer je prijavljena za tehnički pregled. Slunj i Otočac će biti uskoro, a Karlovac negdje sredinom godine.

Projekt se financira sredstvima fondova Europske unije u iznosu od 72,34%, sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 17,66% i sredstvima članova Društva Centar za gospodarenje otpadom Karlovačke županije KODOS d.o.o. 10%. Njegova ukupna vrijednosti iznosi gotovo 44 milijuna eura.

– Ovaj projekt će doprinijeti zaštiti zdravlja stanovništva. Zatvorit će se sva postojeća odlagališta na području obuhvata projekta i zapravo ćemo uspostaviti održiv sustav gospodarenja otpadom, jer ovo što danas radimo odlaganje na odlagališta zapravo nije gospodarenje otpadom nego samo odlaganje.

Centar za gospodarenje otpadom bit će jedno od najsuvremenijih postrojenja – izgrađeno na način da se poštuju najbolje europske raspoložive tehnike.