Povodom obilježavanja Svjetskog dana oralnog zdravlja, u Centru za odgoj i obrazovanje djece i mladeži, održan je stručni skup na kojem su predstavljeni rezultati provođenja projekta nadziranog četkanja zubi s ciljem smanjenja karijesa u ranoj i predškolskoj dobi djece.
–Ovaj program u drugim zemljama se pokazao kao izuzetno efikasan u prevenciji karijesa. Nije važan samo zato što se u toj dobi sprječava karijes, već četkanje ostaje kao jedna navika kroz cijeli život, što je i cilj. Da djeca u vrtiću usvoje tu naviku i da im ne padne na pamet leći u krevet bez da operu zube, objašnjava zamjenica ravnatelja Hrvatskog javnog zdravstva dr. Ivana Pavić Šimetin.
Još 2019. godine proveden je pilot-projekt na oko 1000 vrtićke djece, čime su se nacionalni standardi prilagodili hrvatskim uvjetima i okvirima. KEP-indeks, čija se kratica odnosi na karijes, ekstrakciju i plombu, u Hrvatskoj je 2017. godine iznosio 4,3, a od 2019. godine i provođenja ovog projekta, smanjio se na značajnih 2,5.
–Uz ovaj centar, projekt provodi 28 hrvatskih vrtića. Naravno da je to jedan dodatni angažman i trud za odgajatelje i ravnatelje vrtića, na čemu smo svi mi zahvalni, a pogotovo roditelji te djece koji imaju priliku vidjeti rezultate iz prve ruke, dodaje.
Svim sudionicima dodijeljeni su i prigodni certifikati, za koje se nadaju da će djecu još više potaknuti da ovu praksu nastave i kroz odrastanje.