Uoči Međunarodnog dana šuma u Aquatici je Milivoj Franjević, izvanredni profesor na Fakultetu Šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu, predstavio brošuru koja je rezultat znanstvenog istraživanja u karlovačkom Vrbanićevom perivoju. Istraživanja su bila bazirana na entomofaunu, odnosno u fokusu su bili insekti koji nastanjuju jedan od najstarijih karlovačkih parkova.
-Bili smo koncentrirani na zaštićene vrste, ali i na one vrste koje su šumski štetnici. Postavili smo naletno barijerne klopke te redovito obilazili perivoj i tražili simptome, tako smo saznali koji sve insekti tamo obitavaju. Rezultate smo ukoričili u brošuru, pa tako ima invazivnih vrsta stranog podrijetla koje se šire Europom, ali ima i vrlo zanimljivih vrsta poput vrsta saproksilnih kukaca koji su zaštićeni i rijetki u Europi, a zaštićeni su i u Republici Hrvatskoj. Takve su jelenak, velika hrastova cvilidreta i alpinska cvilidreta, pojasnio nam je Franjević.
Stabla u perivoju su u zreloj dobi, a mnoga od njih s obzirom na svoj fiziološki status ili starost privlače kukce koji se hrane odumrlim dijelovima stabla, kako nam je pojasnio Franjević, a osim toga dodao je i kako neka od stabala ipak traže uklanjanje iz perivoja.
-Iako se mnogi negoduju zbog uklanjanja stabala, ali ona kojima je narušena statika mogu postati opasna za posjetitelje. U slučaju vjetra ili možda čak pod vlastitom težinom ona mogu biti problem. U Vrbanićevom perivoju je vrlo malo takvih stabala, njih manje od 5%, dodaje Franjević
Ovo istraživanje nastalo je u suradnji s karlovačkom Javnom ustanovom Natura Vivom, a oni će ovaj Međunarodni dan šuma obilježiti kao tjedan šuma.
-Ove godine smo se udružili s jako puno partnera s kojima ćemo obilježiti ovaj važan tjedan. Danas je, osim izlaganja ove brošure nastale u znanstvenom radu, pokrenuta i digitalna izložba fotografija diljem Hrvatske, a ovdje u Karlovcu ju se može vidjeti u Aquatici, najavila je Antonija Bišćan, ravnateljica Natura Vive.
Na području grada Karlovca kada je riječ o zaštićenim šumskim područjima, osim spomenika parkovne arhitekture Vrbanićevog perivoja, zaštićena je i Marmontova aleja.