Klimatske promjene su velik izazov s kojim se moderno društvo suočava, a društvo se sve više okreće zelenim transformacijama. Vlada je u suradnji s članovima Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela provela nekoliko projekta, a jedan od njih se odnosi na dekarbonizaciju malih i obiteljskih hotela. U malim hotelima je bila praćena količina ugljikovog otiska.

-Nacionalna udruga obiteljskih i malih hotela poduzima zaista sve vezano uz zelenu i digitalnu tranziciju. Danas ćemo dodijeliti čak sedam certifikata ugostiteljima s najmanjim ugljičnim otiskom. Ovo su važne stvari zbog problema s klimatskim promjenama, a turistički sektor nastoji pratiti sve trendove s ciljem kvalitetnog i održivog turizma, izjavila je Nikolina Brnjac, ministrica turizma i sporta.

Prvenstveno turisti se sve više okreću ka održivim smještajima, no ono što su iz Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela također istaknuli su i uštede koje ostvaruju kad se približavaju eko hotelu. Certifikat može biti dodijeljen u tri kategorije, srebrnoj, zlatnoj ili platinastoj kategoriji, a ministrica Brnjac dodijelila je sedam certifikata hrvatskim ugostiteljima.

-Prosjek ugljičnog u hotelima u Europskoj unije je otprilike 40 kg po gostu po noćenju. Ovih sedam prvih koji su dobili certifikat imaju otisak od 1,9 do 5 kg po gostu po noćenju. To je čak desetak puta manje od prosjeka Europske unije. Prethodno su morali uložiti u obnovljive izvore, dizalice topline, rasvjetu te općenito u učinkovitiju opremu koja smanjuje otisak. Jako smo ponosni na ovu visoku razinu, posebno jer danas mnogi turisti traže upravo takve održive hotele, izjavio je Šime Klarić, predsjednik Nacionalne udruge obiteljskih i malih hotela.

Jedan od sedam certifikata je dobio i karlovački ugostitelj Ivan Srakovčić.

-Hotel ide na maksimalno smanjenje ugljičnog otiska. Tu se mjeri plin te ispuštanje svih energenata u zrak. Kako bi sve to smanjio kuhinju sam prespojio u potpunosti na plin te sa svoje plinske stanice prešao na gradsku. Nadalje, dijelove koje smo mogli smo prebacili na električnu energiju. U budućnosti bih nadam se uveo solarne panele, ali za sad nemam zeleno svjetlo za tako nešto zato što je hotel zaštićen spomenik kulture, pojasnio je Ivan Srakovčić, hotelijer.

Mi smo do sada apsolutno sve iznose koje smo osigurali u raznim projektima, iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, EU fondova, bespovratnih sredstva iz višegodišnjeg financijskog okvira za segment turizma te kroz državni proračun, morali ispuniti zelenu i digitalnu komponentu. Uskoro slijedi poziv u vrijednosti od 90 milijuna eura raspisan za malo i srednje poduzetništvo. Oni će se također morati pridržavati visokih kriterija zelenih i održivih politika, dodala je Brnjac.