Prošlo je 5 godina otkako je ispred Nacionalnog svetišta sv. Josipa postavljen kip Majke Tereze zahvaljujući Zajednici Albanaca Karlovačke županije. Članovi Zajednice i njihovi gosti okupili su se na svetoj misi, a potom su položili cvijeće ispred kipa i govorili o djelu i životu svete Majke Tereze.

Današnji dan je jako specifičan zahvaljujući Bogu i Gradu Karlovcu, počevši od gradonačelnika Damira Mandića i Albanske zajednice koja živi tu te župniku mons. Antunu Senteu. Oni su željeli da imaju kip Majke Tereze tu na dvorištu Crkve sv. Josipa tako da oni žele svake godine da se taj dan spominje , Don Kriste Gjergji, voditelj Albanske katoličke misije u Hrvatskoj.

Majka Tereza potječe iz albanske katoličke obitelji kao najmlađe dijete od oca Nikolle i majke Drane. U Skoplju je završila osnovnu i srednju školu. S 18 godina odlučila je svoj život posvetiti Bogu, zaredila se u katoličkoj crkvi Blažene Djevice Marije u Letnici u Republici Kosovo.

Majka Tereza je jako bitna ne samo za Albance već i za sve ljude dobre volje i za sve ljude koji imaju potrebu za nečiju pomoć, a za Albance je jako bitno jer potječu od jednog naroda koji je prepoznatljiva kao human narod koji stvarno daje sve od sebe da bi drugima pomagao, Ermina Lekaj Prljaskaj, saborska zastupnica.

U spomen na Majku Terezu otvoreno je nekoliko muzeja. Također je nekoliko crkvi i župa nazvano po njoj kao što je to slučaj u Koprivnici. 

– Albanska zajednica ovdje dokazuje svakim danom da se ona dobro integrirala u jedan hrvatski prostor. Ne samo politički, već i u kulturni, vjerski. Kod nas Albanaca je problem vjera sekundarne naravi, jer kao što vidite, ovdje imamo Albance i katoličke i muslimanske vjere. Sama činjenica da smo ovdje okupljeni je jedinstven dokaz da poštujemo sve ono što nam je Hrvatska omogućila, prof. dr. Martin Berishaj, veleposlanik Republike Kosovo u Republici Hrvatskoj.

Na području Karlovačke županije živi više od 400 pripadnika albanske nacionalne manjine, a neki su tu već skoro pola stoljeća.

– Naši sugrađani pretežno su obrtnici. Ja sam u Karlovcu već 48 godina. Znači, i prije mene su dolazili. Oni su zadovoljni. Mi se inače družimo u Centru u Gornjoj Gazi 16, Besir Ziberi, predsjednik Zajednice Albanaca Karlovačke županije.

Prije 5 godina u Karlovcu je otvoren Albanski kulturni dom. U njemu djeluju Zajednica Albanaca Karlovačke županije i Vijeće albanske nacionalne manjine u gradu Karlovcu.