Nakon što je najavljeno da se radovi u sklopu aglomeracije sele u Draškovićevu ulicu, pobunili su se stanari Gaze. Tvrde da su zgrade u Draškovićevoj u jednakom stanju kao i one u Zvijezdi i da bi radovi mogli imati katastrofalne posljedice po imovinu građana. Zato peticijom traže da se zaustave svi radovi na obnovi kanalizacijske mreže, da se izradi detaljan snimak svih fasada na trasi izvođenja radova, da se napravi nezavisna revizija projektne dokumentacije i načina dosadašnjeg izvođenja radova te da se javno objave rezultati revizije.
Ako se na ovaj način namjeravaju izvoditi radovi na obnovi kanalizacije u Gradskoj četvrti Gaza, za očekivati je trajno oštećenje svih zgrada uzduž trase izvođenja radova, smatraju stanari Gaze te ističu da će s radovima biti suglasni tek onda kad se otklone dosadašnji nedostaci.
Ja sam završio Filozofski fakultet, ne moram biti stručnjak za geomehaniku. Zato tražimo od odgovornih da se napravi relevantna, stručna i nezavisna analiza. Kako je moguće da u posljednjih 30 godina, nakon tri kruga obnove javne infrastrukture i to komunalne sada dolazi do ovakve katastrofe? Lokalna vlast se ponaša nonšalantno, a ljudima iz VIK-a je to normalno. Žele sve svaliti na građane. Razbit će mi kuću pa neka ja popravljam njihove greške. Neće moći, ističe Milan Medić iz Građanske inicijative Gaza.
Krešo Latin rekao je da ima moralnu odgovornost stati uz sugrađane. Smatra da su oštećenja u Zvijezdi trajna i da ne vidi na koji se način te zgrade mogu „zakrpati“.
Sudski sporovi će trajati desetak godina, ljudi moraju nastaviti normalno živjeti. Nije u redu pozivati ih da sudjeluju u obnovi svojih zgrada jer nisu krivi ni za što.
Ogorčena je i Maja Draženović Begić, vlasnica poslovnog i stambenog prostora u Draškovićevoj ulici.
Mi imamo oči, imamo zdrav razum koji nam govori da ovo što se događa nije u redu. Nismo protiv radova, ali nema smisla da se postavlja kanalizacija, svi mogući priključci i ostalo, a da ne bude ljudi. Mi nismo suglasni s tim da sudjelujemo u eventualnoj naknadi štete. Izvođač i investitor bi trebali dijeliti solidarnu odgovornost, smatra Maja.
Nakon što je vlasnik poslovnog prostora u Kraševoj ulici Mario Tomac još jednom opisao cjelokupnu situaciju i nemoć ljudi, s nama je razgovarao i dekan karlovačkog Veleučilišta Ivan Štedul. Naime, kao što smo ranije pisali, novoobnovljena zgrada Veleučilišta je također pretrpjela ozbiljna oštećenja koja se procjenjuju na više od milijun i 300 tisuća eura.
Prema procjeni statičara, šteta je velika zato što je nastradao konstruktivni dio zgrade. Mi smo se obratili osiguranju, ali ne znamo može li polica pokriti sve troškove. Trenutno radimo hitnu stabilizaciju kako sam krov ne bi propao.
Građanska inicijativa na kraju je peticiju predala gradonačelniku Damiru Mandiću.
Razumijem nelagodu ovih ljudi, ali se ne slažem s tezom da je karlovačka kulturna baština bespovratno uništena i da mi uništavamo Zvijezdu. Ove je radove trebalo odraditi još davno i potrebni su.
Radovi u Draškovićevoj, Gambonovoj i Bencetićevoj ulici su ionako na čekanju. Odlučeno je angažirati geomehanički nadzor koji će na svim budućim trasama radova svaku kuću posebno obraditi. Što se tiče tehnologije radova…Netko je završio fakultet i valjda zna što radi, naglasio je gradonačelnik.