Mnogi od nas su u djetinjstvu koristili hodalice, a naši roditelji to su pomagalo smatrali iznimno korisnim. Beba se sama zabavlja, na sigurnom je, otkriva polako svrhu svojih nožica, a mame istovremeno obavljaju razne poslove po kući. Vjerovali ili ne, simpatične i privlačne hodalice ipak nisu, prema mišljenju mnogih stručnjaka, nešto što bi trebalo kupovati i upotrebljavati.

Danas se skoro svi liječnici, ortopedi i pedijatri jako protive upotrebi hodalica. Naime, kako tvrde, za bebu su dobri i poželjni samo oni pokreti koje sama napravi. Kao što se preporuča da dijete ne treba postavljati da sjedi prije nego to samo napravi, tako ga ne treba ni „prisiljavati“ na hod prije nego je samo spremno napraviti prve korake.

Neke zemlje čak su i zabranile prodaju hodalica, ali Hrvatska još uvijek nije jedna od njih.

Hodalice, smatra radna terapeutica Ivana Štedul, možemo promatrati kao svojevrstan oklop, a sam položaj djetetova tijela u hodalici nije zdrav niti u konačnici predstavlja ugodu.

Dijete u hodalice postavljamo najčešće prije nego je spremno za samostalno sjedenje, preskače se faza puzanja i krive stopala jer bebe hodaju na prstićima u hodalici. Jako trpe i bočni mišići trupa, ističe Ivana.

Kanada je recimo prva zemlja koja je zabranila upotrebu hodalica još 2014. godine i to ne primarno zbog ranog motoričkog razvoja, već zbog brojnih ozljeda koje su se događale nakon pada ili izvrtanja iz hodalica. Što je onda alternativa? Kako dijete potaknuti na hodanje?

Ja uvijek predlažem pod jer tvrda podloga je fantastičan za poticanje senzomotoričkog razvoja. Dijete kad je slobodno na podu, kad nije ograđeno ni sa čim, slobodno istražuje, uči se puzati, a kasnije vertikalizirati. Sve ide prirodno i spontano, smatra Ivana.

Dakle, ako ste novopečeni roditelj i planirate kupiti ili nabaviti hodalicu, razmislite dobro još jednom. Iako se negativne posljedice ne moraju uočiti odmah, mogu na naplatu doći naknadno. Krajnja odluka je naravno, na vama samima.