Na današnji dan prije 153 godine rođen je Mirko Seljan, najveći hrvatski istraživač. Sa svojim bratom Stjepanom istraživao je Afriku i Južnu Ameriku. Zanimljivo, 1899. godine poznata braća krenula su zajedno pješice na planirani put oko svijeta polaskom iz Karlovca prema Rijeci. U Africi su osnovali i naselje Seljanville. Povodom Mirkovog rođendana, položen je vijenac na kući u kojoj je rođen.

– S ovom tradicijom postavljanja vijenca počeo je CEIK “Braća Seljan” 1998. godine, a druga traka je od Družbe “Braće hrvatskog zmaja”, jer je Mirko Seljan bio od 1907., a 1905. godine je Družba “Braće hrvatskog zmaja” osnovana i nosio je ime Zmaj Abesinski. Meni je to posebno drago da mi je pripala čast da nosim njegovo ime Zmaj Abeseinski II. što znači da nastavljam tu tradiciju istraživača iz grada Karlovca, Mladen Kuka, predsjednik CEIK-a „Braća Seljan“.

Na 100-tu godišnjicu njegove smrti, točnije 2013. godine, tiskana je poštanska marka s njegovim likom. Osnovan je muzej u Vili Anzić, biser karlovačkog planinarstva, za kojeg se Kuka nada da će uskoro biti njegova detaljnija rekonstrukcija. Poznata je i Seljanova šetnica koja počinje ispred kuće u Ulici kneza Domagoja 14 u karlovačkoj četvrti Gaza.

– Pustimo priče o 4 rijeke, o zelenilu, ilirskom pokretu, gradu susreta, rastanaka i povratima grada Kragujevca. To je grad koji je u svojoj povijesti uz braću Seljan, uz Dragojlu Jarnević i njezin avanturizam, imao i Tadića i Mikića i Lukšića, dodaje Kuka.

Želja navedene družbe jest da jednog dana bude postavljen spomenik Mirku Seljanu ispred Gradskog kazališta Zorin dom o čemu su njeni članovi već razgovarali s gradonačelnikom Karlovca Damirom Mandićem.

– Taj element naše prošlosti i naše povijesti je ono što nas na neki način obilježava i ono što nam danas na neki način daje posebno značenje. S jedne strane, ja osobno i gradska uprava stvarno nastojimo biti od koristi, što se kaže, ali isto tako valja imati na umu da svi koji jesmo u Karlovcu možemo tamo gdje jesmo, učiniti nešto po primjeru i ovog entuzijazma CEIK-a, Damir Mandić, gradonačelnik Karlovca.

Udruga slijepih USKA često surađuje s CEIK-om „Braća Seljan“. Zajedno su pokrenuli prvu planinarsku školu za slijepe i slabovidne u Hrvatskoj.

Želimo sudjelovati u svemu što nam je pristupačno. Prepoznatljivi smo kako u gradu Karlovcu i Karlovačkoj županiji, tako i širom Hrvatske po jedinstvenim aktivnostima, koristimo sve blagodati i veliku suradnju. I što reći? I dalje ćemo biti zajedno za ljepšu budućnost. Drago nam je da smo dio ove predivne zajednice u gradu Karlovcu i trudit ćemo se stvarno da ju maksimalno ispromoviramo i da pozovemo sve u naš predivan grad da se pridruže svim ovim našim ljepotama i blagodatima, Mirsad Bećirović, predsjednik Udruge slijepih USKA.

Također, članovi CEIKA-a nerijetko se susreću u projektima s članovima Planinarskog društva Dubovac.

– Naročito nam je drago što imamo i dosta posjetitelja u našu planinarsku kuću Kalvarija, a naravno, tu se vežu Muzej planinarstva grada Karlovca i Seljanova šetnica. Svi smo profitirali. Naročito mi koji smo krajnji Dubovac, Miro Palajsa, predsjednik Planinarskog društva Dubovac.

Ovaj datum značajan je i po tome što je prije 101. godinu osnovana podružnica Hrvatskog planinarskog društva u Karlovcu i započelo je organizirano planinarstvo.