
Unazad desetak godina burza nudi potpore za samozapošljavanje, a da je prepoznata govore i visoke brojke te održivost otvorenih tvrtki. Od 2017. do kraja prošle godine realizirane su 833 potpore za samozapošljavanje na području Karlovačke županije. Gotovo trećina njih izdana je osobama mlađim od 30 godina, a šira slika je takva da je dvije trećine realiziranih potpora za samozapošljavanje išlo osobama mlađim od 40 godina. Ova potpora prati i tržišne trendove, pa tako zelene i digitalne poslovne djelatnosti mogu ostvariti nešto veće iznose.
-Klasične potpore su sada od sedam do 15 tisuća eura, a zelene i digitalne potpore za samozapošljavanje iznose od 10 do 20 tisuća eura. Da bi netko povukao ovu mjeru primarni uvjet jest da je prijavljen na evidenciju Zavoda i napravi dobar poslovni plan za buduće poduzeće, to su osnovne, a potom se ide na ocjenjivanje, rekao nam je Bruno Vuljanić, predstojnik HZZ-a u Karlovcu.
Nakon što je mjera povučena i financije isplaćene ostaju određene obveze koje traju dvije godine te naravno jedan od glavnih uvjeta je da se poslovanje opravda u 50% dobivene potpore.
HZZ je prošle godine provodio statistiku tvrtki otvorenih putem ove potpore od 2014. do 2020. godine prema kojoj još uvijek aktivno nešto više od 75% poslovnih subjekata. Također, analizirana poduzeća zapošljavala su 47% više radnika od broja samozaposlenih osoba, tako da i tu vidimo pozitivan multiplikator na tržište rada kroz novostvorena radna mjesta.
Prema statistikama, većinom su ovu potporu uzimali ljudi s trogodišnjim strukovnim zanimanjima, a po zastupljenosti spolova malo je više muškaraca no žena premda su brojke približne. Od ukupno odobrenih zahtjeva za samozapošljavanjem u 2023. najviše ih je iz djelatnosti građevinarstva, skoro 30%, zatim je 20% uslužnih djelatnosti te stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti ima najmanje, svega 12,1%.