Nakon što smo na Danima otvorenih vrata karlovačkog SUVAGA saznali da je potreba za logopedima sve veća, ali da ih i dalje kronično nestaje, odlučili smo provjeriti kakva je situacija u manjim gradovima naše županije. Posjetili smo stoga Dugu Resu te popričali s mladom logopedicom Lindom Karem koja je nakon nekoliko godina rada u sustavu, u većoj sredini, ipak odlučila vratiti se u svoj rodni kraj i otvoriti logopedsku ordinaciju. Unatoč početnom riziku i strahu, danas tvrdi da je to bila jedna od najboljih životnih odluka.
Prije desetak godina kad sam upisivala fakultet, nisam znala da će logopedija postati moj životni poziv. S obzirom na to da me zanimao medicinski aspekt razvoja djece i općenito rad s mladima, Edukacijsko -rehabilitacijski fakultet činio se kao idealno rješenje.
Nakon 6 godina rada i stjecanja iskustva u SUVAGU, Linda je odlučila karijeru dalje graditi u svojoj rodnoj Dugoj Resi. Znala je da su potrebe velike, tako da nije bilo puno vremena za uhodavanje i prilagodbu.
Puno roditelja mi se javilo u svega par dana kako sam došla ovdje. Kvotu sam vrlo brzo popunila, trenutno imam i listu čekanja. Ja sam jedna i s obzirom na to da se moram kvalitetno posvetiti svakom mališanu, ne mogu si natrpavati raspored. Logopedska terapija je dugotrajna i ako želimo vidjeti pomake, odnosno napredak, onda treba uložiti puno vremena i truda.
Zanimalo nas je i kada je pravo vrijeme za odlazak logopedu, odnosno u kojem trenutku roditelji koji kod svog djeteta primijete određene poteškoće u razvoju govora trebaju otići na prve konzultacije?
Nikada nije prerano. Uvijek ponavljam da je roditeljska intuicija najčešće nepogrešiva. Prvu smislenu riječ dijete bi trebalo izgovoriti oko prvog rođendana i nakon toga se govor dalje prilično brzo razvija. Naravno, nisu sva djeca ista. Neka propričaju malo ranije, neka kasnije, ali ako roditelji imaju nedoumice ili osjete potrebu, uvijek se mogu javiti logopedu koji će ih prije svega umiriti i eventualno, predložiti određenu terapiju.
Roditelji naravno mogu puno i sami utjecati na zdrav psihofizički i motorički razvoj svog djeteta. Najvažnije je, smatra Linda, kvalitetno provedeno vrijeme s djecom i poticanje na igru.
Danas smo svi zaposleni, imamo jako malo slobodnog vremena, ali trebali bismo svaki dan naći barem sat, dva za kvalitetno druženje s djecom. Zajednička igra, razgovor, čitanje, pjevanje, bojanje, boravak u prirodi…sve to jako puno znači i pomaže u razvoju. Naravno, kvalitetno vrijeme znači što manje ekrana – televizije, mobitela, videoigrica. Cijela priča je zapravo poprilično jednostavna.
Cijeli razgovor s ovom mladom logopedicom možete pogledati u našoj emisiji Mogu sve.