U svijetu porodništva, kao i u cjelokupnoj medicini, trendovi se mijenjaju razvojem tehnologije i novim saznanjima. Tako se sve češće u javnosti kritiziraju postupci i zahvati od strane medicinskog osoblja. Na tapeti su često klistir, bušenje vodenjaka, porod na leđima, na stolici za rađanje, a na poseban način epiziotomija.

Doktorica Ljiljana Horvatiček iz Opće bolnice Karlovac ističe kako se ona više ne izvodi rutinski. To pokazuju i brojke. Tijekom prošle godine u karlovačkoj bolnici samo je na 8 posto rodilja izvedena epiziotmoija. Odnosno, od 755 poroda, epiziotomija je izvedena na njih 60-ak. Postoje slučajevi u kojima je ona opravdana.

-Indikacija je kada glavica nešto dulje stoji na izlazu. Ako dolazi do remetnje srčanih otkucaja srca djeteta, zbog djeteta je što bitnije da prije završimo porod. Uz to, ako  vidimo i da je djetetova glavica velika ili ako vidimo da je došlo do pucanja međice, tada se odlučujemo na epiziotomiju, ističe doktorica. 

Rodilje, doule i medicinsko osoblje ponekad ne mogu pronaći zajednički jezik. Svima je želja rađanje zdravog djeteta i siguran porod za majku. Iz opće bolnice Karlovac tvrde kako, kad god je moguće, poslušaju želju rodilje.

-Mi imamo neke svoje postupke koje inače odrađujemo. Međutim ako žena ima otpor prema njima, a nakon što joj se sve objasni, nije nužno da ona prođe npr. klistir ili bušenje vodenjaka. Mislim da je komunikacija između žene koja dolazi roditi i ginekologa najvažnija, kazala je Horvatiček no dodaje kako sve ima svoje zašto i to objasne rodiljama.

Karlovačka doula Ivana Gojak Kučinić slaže se kako je najvažnija komunikacija i artikuliranje svojih želja na porodu. Zadovoljna je jer, kako kaže, osoblje nastoji ispuniti želje. Ipak, važno je educirati trudnice o njihovim pravim i medicinskim zahvatima, kako bi znale što ih čeka ili ih uspjele prevenirati. Tako postoji i svojevrsni  lijek za epiziotomiju.

-To je prvenstveno kretanje u porodu, kako bi gravitacija mogla odraditi svoje i da beba sama rasteže međicu. Ona je elastična i laganim pritiskom će se rastegnuti sama. Ako žena dođe u rodilište i samo leži tada dolazi do neprirodnog i jakog pritiska na međicu i koji se ne proširi na cijelu rodnicu. Tada dolazi do velikog pucanja i potrebe za epiziotomijom, kazala je doula.

Kontroverzna nije samo epiziotomija, veći i drugi zahvati i preporuke poput rađanja u ležećem položaju na stolici u rađaoni.

-Istraživanja pokazuju kako je položaj na leđima najnepovoljniji položaj za porod. TU nema utjecaja gravitacije koja odradi svoj dio posla. Kretanje u porodu je jako bitno. Tako omogućavamo bebi da se namjesti i oslobađamo joj prostor u zdjelici i beba se lakše spusti u porođajni kanal, rekla je Gojak Kučinić.

Sinergija rodilje, medicinskog osoblja i onih koji pružaju emocionalnu i psihološku potporu ženama važna je kako bi porod na kraju bio ispunjavajući iskustvo za ženu. Osobito je to  bitno u vremenu kada se sve više žena odlučuje na sve manji broj djece.