Svestrani umjetnik i autor mnogih stripova, slikovnica i putopisa Davor Schunk posjetio je Gradsku knjižnicu „Ivan Goran Kovačić“. Dobitnik je nagrade Kiklop za ilustracije i dizajn knjige ”Palac sim, palac tam”. Član je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika i Hrvatskog društva likovnih umjetnika, a danas je sve svoje dječje maštarije prenio učenicima iz karlovačkih osnovnih škola.
– Ja mislim da je to nekakav homo ludens, čovjek koji se igra. Kad se čovjek igra, onda ostaje sve više dijete i zapravo je to najbolji način života. Zato tako puno toga postoji slikovnica i stripova za djecu koje sam radio. To me jako veseli, izjavio je Davor Schunk.
Javnost je svjesna svih pozitivnih učinaka čitanja knjiga, no i dalje nedostaje motivacije, posebno kod djece.
– Nisam proučavao to, ali po svom iskustvu znam da djeca čitaju reklame, mobitele, Instagrame, bla bla i ovo, ono. Međutim, aha, knjiga?! To nisu djeca kriva. Vjerujte, nisu djeca kriva. Zapravo, društvo koje je puno reklama za šminku, casina itd., ono što im se daje, to djeca čitaju. Da im se daje knjiga, čitali bi knjige.
Književni susret s Davorom Schunkom bio je uvertira u Noć knjige, projekt kojim se želi potaknuti kultura čitanja i uvažavanje knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega. Također, cilj je dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Dječji odjel pobrinuo se da provede kreativnu radionicu i pričaonicu upravo kako bi važnost knjige predstavio na slikovit i jedinstven način.
– Kako je ove godine za Noć knjige, kao što vidite iza mene, dakle, vizualni identitet dinosaur, tako su kreativna radionica i pričaonica vezani uz jednog dinosaura, rekao je Mario Šimić, knjižničar na dječjem odjelu.
Zanimljivo, ove godine obilježava se 70. godišnjica nastajanja „Prstenove družine“, prvog dijela trilogije „Gospodar prstenova“. Riječ je o najprodavanijem romanu svih vremena. Prodan je u 150 milijuna primjeraka i preveden je na više od 50 jezika. Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ povodom ove godišnjice pripremila je preporuku knjiga na tu temu. Naime, i sama „Noć knjige“ za temu ima „Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena“, pa niti ne čudi da se ova trilogija istaknula kao ona najpoznatija.