Održana je završna konferencija projekta  „Korištenje geotermalne energije za potrebe grijanja u Karlovcu“. Ukupna vrijednost projekta iznosi nešto više od milijun i 300 tisuća eura, a specifični cilj bio je uređenje bušotinskog radnog prostora na području šume Šumbar. Sljedeći korak je postavljanje istražne bušotine, za što će se morati tražiti dodatni izvori financiranja. Karlovac bi se uskoro mogao uistinu grijati na toplu vodu i  postati prvi grad u Hrvatskoj kojem centralni toplinski sustav koristi obnovljive izvore energije.

Podsjetimo, ideja o geotermalnoj vodi oživjela je zbog aktualne energetske krize, ali i zbog “zelene” inicijative Europske unije. Gradovi diljem Europe traže nove energente za grijanje, a Karlovac je još 2017. pokrenuo aktivnosti usmjerene na dobivanje geotermalne energije.

Geoterma, odnosno ta zelena tranzicija je posljednjih godinu dana iznimno aktualna  u Hrvatskoj. Energija kao takva, pogotovo ovaj element energije koji bi s jedne strane trebao biti održiv, a s druge strane čist i obnovljiv, nešto je što dolazi na dnevni red – ne samo u Hrvatskoj, već u cijelom svijetu, istaknuo je karlovački gradonačelnik Damir Mandić.

Izazovi su definitivno koraci koji trebaju uslijediti jer projekt je financijski iznimno zahtjevan.

Tražimo da projekt grijanja bude strateški projekt Vlade RH. Vrijeme nam nažalost ne ide u prilog, ali vjerujem da ćemo uspjeti sve riješiti.

Nakon što se realizira prvi korak, a to je da se osam tisuća korisnika Gradske toplane počne grijati na geotermalnu energiju, razmišljat će se i o korištenju geoterme u poljoprivredi i turizmu.

Ako je Zvijezda kao arhitektonska cjelina temelj Karlovca, onda je geoterma budućnost, naglasio je na kraju Mandić.