Međunarodni praznik rada obilježava se 1. svibnja u spomen na prosvjedni pokret američkih radnika i veliki štrajk koji se 1. svibnja 1886. održao u Chicagu u kojem je sudjelovalo približno 40.000 ljudi. Na tom skupu radnički vođe istaknuli su glavni zahtjev u tri osmice – osam sati rada, osam odmora i osam kulturnog uzdizanja, nakon čega je došlo do oružanoga napada na štrajkaše, a u sukobima s policijom poginulo šest radnika, 50 je ranjenih, a osmero ih je osuđeno na smrt. Danas, 138 godina kasnije vremena su znatno drugačija, ali problemi radnika i dalje su slični.

Iako su druga vremena, borba za prava radnika i dalje traje. Predsjednik Samostalnog saveza sindikata Hrvatske Mladen Novosel i predsjednik Nezavisnog sindikata Hrvatske Krešimir Sever povukli su paralelu današnjeg stanja sa stanjem iz 1886. godine.

Ona borba koju su radnici provodili u Chicagu prije 138 godina je borba koja se vodi i danas. Dakle vodi se za radno vrijeme. Tada su bile u pitanju tri osmice, nažalost i danas puno ljudi radi prekovremeno, radi prekovremeno bez plaćenih prekovremenih sati ili su ti prekovremeni sati plaćeni simbolično. S druge strane naravno ono što je borba i dalje za veće satnice, kazao je Mladen Novosel.

Rasle su solidno i plaće, za razliku od ranijih godina postoji velika potražnja za radnom snagom u Hrvatskoj. Možemo reći da, u Hrvatskoj se nešto promijenilo i na bolje s tim da se polako počinje radnika shvaćati kao nekoga bez koga se ne može. Međutim činjenica je da su upravo neki nestalni, nesigurni poslovi u kombinaciji s niskim primanjima otjerali veliki dio hrvatskih radnika minulih godina, nastavio je Krešimir Sever.

Situacija se dramatično promijenila, uvjeti rada su puno bolji i položaj radnika neusporediv je s onim od prije 138 godina, rekla je glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavca Irena Weber.

Radnici i poslodavci danas su u stvari partneri u borbi za bolji standard svih i cijelog gospodarstva i to partnerstvo naravno treba dodatno ojačati kako bismo mogli zajedno još jače, još snažnije raditi u korist istog cilja, a to je uspješna i bogata Hrvatska, zadovoljni zaposlenici, snažno gospodarstvo i naravno funkcionalna i moderna država, nastavila je Weber.

Jedan od problema koji se desetljećima ne rješava je i taj što su radnice u Hrvatskoj i dalje potplaćene u odnosu na muškarce jer u prosjeku imaju za 16 posto nižu plaću od svojih kolega. Weber kaže da bi bila najsretnija kad to više ne bi bila tema, odnosno problem.

Niže plaće za žene u odnosu na njihove muške kolege je samo jedan od pojavnih oblika cijelog položaja žena u društvu. Dakle, to je jedan kompleksan problem koji bi trebalo multidisciplinarno rješavati. Mislim da jednakost žena u društvu još uvijek nije na razini na kojoj bismo mi željeli, izjavila je.

Tržište rada je znatno promijenjeno unatrag nekoliko godina. Pa iako je sve manji broj nezaposlenih, ujedno bilježimo i nedostatak radne snage stoga je više stranaca u Hrvatskoj koji su došli ‘trbuhom za kruhom‘. Više to nisu primarno radnici iz susjednih nam zemalja, nego i iz udaljenijih trećih zemalja poput Indije, Nepala, Filipina…

Tu su poslodavci zadnjim trzajem pokušavali naći radnika koji će biti spreman raditi za minimalnu bruto plaću, a ostalo ako mu da ili ne da. Tih radnika definitivno uskoro neće biti i naši poslodavci će isto tako biti suočeni kao i poslodavci u Zapadnoj Europi da moraju više platiti radnika, a istovremeno da moraju i sebi malo smanjiti želju i interes za profitom i mora doći do određene preraspodjele u korist radnika. To se postupno i događa, rekao je na to Novosel.

Bit će ovo prvi Praznik rada od stupanja na snagu novog Zakona o trgovini koji ograničava rad trgovina nedjeljom, blagdanom i praznicima. Stav sindikata i poslodavaca je nepromijenjen.

Što se nas tiče dapače, to je trebalo biti i strože regulirano, ali prihvatili smo i da je ovo bila neka vrsta kompromisa. U svakom slučaju to je dobro kako za zaposlene koji su radili i koji još uvijek rade u trgovini, ali jednako tako i za nas građane koji nismo zaposleni u trgovini da se malo oslobodimo mentaliteta kupovine u nedjelju i da se možemo posvetiti i nekim drugim aktivnostima, istaknuo je Sever.

Mislim da su naše postavke potpuno ispravne, a to je da se svakom poslodavcu treba ostaviti na odluku želi li ili ne želi raditi nedjeljom, kao i sada u ovoj situaciji da svaki radnik može odlučiti hoće li raditi kod onog poslodavca koji radi nedjeljom pa biti plaćen 50 posto više nego ostalim danima ili će raditi kod onog poslodavca koji ne radi nedjeljom, a ima ih puno koji ne rade nedjeljom, dodala je Weber.

Uoči Praznika rada, Weber je svim radnicima poručila:

Sretan svima Praznik rada, dan koji slavi svakog radnika, koji poštuje svakog čovjeka i slavi vrijednost rada i njeguje kulturu rada. Ono što je apsolutno važno napomenuti, što mi stalno naglašavamo a to je da je jedina i ispravna demografska politika sigurno i dobro plaćeno radno mjesto i to je ono što svi zajedno moramo stvoriti zajedničkim snagama.

​Dok Novosel i Sever radnicima poručuju – bez sindikalnog udruživanja radnik je osuđena na individualnu borbu s poslodavcima u znatno boljem položaju i da je ključ u kolektivnom pregovaranju.

Izvor: MS