Republika Hrvatska nedavno je dočekala višenamjenske borbene avione Rafale, a nekadašnji čuvari neba MIG-ovi odlaze u povijest. Međutim, u Muzeju Domovinskog rata Karlovac – Turanj MIG-ovi se i dalje mogu razgledati dva MIG-a, jedan u punoj veličini i ostaci drugog, oborenog MIG-a. Zainteresirani posjetitelji mogu saznati nešto više o njihovoj borbenoj aktivnosti u Domovinskom ratu.
Sama organizacija i ustrojavanje prve hrvatske eskadrile nadzvučnih aviona počela je u nekadašnjoj vojnoj bazi Željava, kada je pukovnik Danijel Borović MIG-om 21 po prvi put preletio slobodnu Hrvatsku. Za branitelje je prva pojava hrvatskog borbenog aviona predstavljala važnu prekretnicu.
– MIG s kojim je Borović preletio srušen je 1992. godine. Kasnije je srušen i avion pilota iz Karlovca Miroslava Perisa 1993. godine blizu Gvozda, kod Vrginmosta. Tu je i rušenje zrakoplova Rudolfa Perešina 1995. godine kada je poginuo u operaciji Bljesak, objasnio je muzejski pedagog Sandro Vidoš.
Vidoš je podsjetio kako je pilot Perešin prvi prebjegao u listopadu 1991. godine na hrvatsku stranu. Objasnio je okolnosti dolaska MIG-a koji je trenutno izložen u dvorištu Muzeja.
MIG u našem dvorištu bio je u službi Hrvatskog ratnog zrakoplovstva sve do 2003. godine kada je proglašen tehnološkim viškom. Do nas je došao 2009. godine; zrakoplovno-tehnički centar ga je restaurirao i pripremio za izlaganje, a prezentiran je na nosaču u položaju izlijetanja. Dosta je atraktivan; prvo što posjetitelji zamijete je avion. Posebno je zanimljiv djeci i vidi se kada se iz bilo kojeg prilaza približavate muzeju, stoga nam je MIG prvi simbol muzeja, rekao je Vidoš.
Djeca često pitaju mogu li se popesti u avion, što ne čudi s obzirom na njegovu veličinu. Muzej također čuva ostatke oborenog MIG-a.
Riječ je o MIG-u 21 koji je koristila Jugoslavenska narodna armija i koji je oboren u bitci kod Saborskog. Branitelji su ga oborili strojnicom, a pao je na slunjski poligon. Ostaci su izvađeni nakon rata, a kod nas su na prezentaciju dovedeni 2005. godine. Tako istodobno imamo MIG u pravom, veličanstvenom stanju i oboreni MIG.
U Domovinskom ratu MIG-ovi su donijeli prevagu jer je hrvatska vojska otada mogla kontrolirati svoj zračni prostor. Premda više neće biti u upotrebi, s njihovom povijesnom ulogom mogu se upoznati svi zainteresirani.
Kada će buduće generacije željeti vidjeti kako izgleda MIG koji je toliko godina služio braneći hrvatsko nebo, mogu doći kod nas vidjeti MIG. Velika je čast imati MIG, pogotovo u ovom obliku. Mislim da ovakav MIG ima još u Zagorju, u čast Rudolfu Perešinu, zaključio je Vidoš.
MIG-ove uz stalnu postavu naoružanja, oklopnih vozila i tenkova tijekom godine obilaze posjetitelji svih generacija. Svoju misiju su uspješno obavili i ostaju trajnim svjedočanstvom borbe za samostalnu hrvatsku državu.