
9. svibnja obilježava se Dan Europe kojim se slavi mir i jedinstvo na europskom kontinentu. Povodom toga dana Grad Karlovac je u suradnji s udrugom Carpe Diem ugostio delegacije iz Turske i Litve. Cilj posjetitelja bio je upoznavanje s radom udruge, susret s mladima i razmjena iskustava članica Europske unije te pretpristupne članice Turske.
–Za nas je ovo veliki dan jer smo članica Europske unije od 1. svibnja 2004. godine. Jako smo sretni što smo tamo i vidimo velike promjene u cijelom našem životu, društvu i infrastrukturi. Sretni smo što možemo proslaviti ovaj dan. Udružili smo snage s Karlovcem za zelenu budućnost. S Karlovcem smo gradovi partneri i prvi put sam ovdje. Jako sam sretan jer imate lijepo vrijeme, drage ljude i nalazimo puno sličnosti s našim gradom. Mislim da je jako dobro partnerstvo među nama, rekao je dogradonačelnik litvanskog grada Taurage Donatas Dirginčius.

Dogradonačelnik Dirginčius istaknuo je važnost obilježavanja Dana Europe u kontekstu svoje zemlje.
Mislim da je Dan Europe jako važan jer trenutno traje rat u blizini naše zemlje, rat u Ukrajini. Mi smo također članica NATO-a, a vjerojatno ne bismo bili da nismo u Europskoj uniji. Kod nas također postoji prijetnja rata. Imamo puno sredstava, puno milijardi eura uloženih u Litvu kroz Europsku uniju i cijela kvaliteta života se promijenila za svakog građanina zahvaljujući tome. Zato je jako važno ovo proslaviti.
Svoje mišljenje o mogućem pridruživanju Turske u Europskoj uniji, prednostima koje bi pridruživanje donijelo i razloge dolaska u Karlovac podijelila je turska projektna menadžerica Sirri Cemal Dincer.
–Ovdje smo došli na projekt ujedinjenja snage za zelenu budućnost. Partneri na projektu su Grad Karlovac, Grad Taurage iz Litve i Zelena agencija iz Turske. Došli smo s ciljem borbe protiv klimatskih promjena i zaštite okoliša, a ovdje smo da vidimo druge načine borbe i druga iskustva. Želimo vidjeti kako Europska unija provodi projekte, a cilj nam je i da skinemo neke predrasude koje ljudi možda imaju o Turskoj. Zanima nas kako zemlje članice koriste fondove Europske unije. Turska je zemlja kandidat za članstvo u Europskoj uniji, pa želimo vidjeti kako se koriste dostupna sredstva. Geografski je Turska vrlo važna zemlja, a ulaskom u Europsku uniju važnost će se još povećati. Ako uđemo u uniju, demokratski procesi u Turskoj će se ubrzati i poslužit će kao primjer drugim zemljama Bliskog istoka. Tada bi se povećao broj stranih ulaganja u Tursku i zemlja će postati lider u regiji. Građanima Republike Turske bilo bi olakšano putovanje po Europskoj uniji, a studenti bi mogli studirati po europskim sveučilištima. Također bi imali pravo glasati u Europskoj uniji, ali bi Europska unija također imala koristi od turskog članstva jer bi se otvorila nova tržišta u Turskoj i susjednim zemljama. Postojale bi i razne prilike za ulaganja i potencijal za tursku radnu snagu s obzirom da u Europi općenito stanovništvo stari. Turska bi ujedno ojačala sigurnosnu i obrambenu politiku. Ušla Turska u Europsku uniju ili ne, imamo puno toga za učiti od vas i zbog toga smo došli ovamo.

Dogradonačelnica Ivana Fočić uvodno je pozdravila pristigle goste koji su u Karlovac došli u sklopu projekta “We join forces for the green future project”. Članovi Carpe Diem-a ubrzo su održali kratku prezentaciju o Danu Europe, a proslava je zaključena kratkim kvizom znanja na temu Europske unije. Najboljim sudionicima dodijeljene su nagrade.

