Krajem ožujka Grad Karlovac dobio je certifikat „Grad za mlade“ za razdoblje od 2024. do 2027. godine uz još pet gradova u Hrvatskoj. Sve prijave gradova prošle su tri razine evaluacije, a Karlovac je ostvario najbolji rezultat. Certifikat je osvojen po drugi put, čime je Grad potvrdio da radi na stvaranju uvjeta za kvalitetan život mladih, omogućujući im osobni i profesionalni rast. Ili bi barem tako trebalo biti u teoriji s obzirom da mnogi mladi nisu svjesni da postoje određene politike koje izravno utječu na njih, istaknuli su u udruzi Carpe Diem.

Što se tiče mladih, Karlovac je u mnogo boljoj poziciji od nekih drugih gradova. Međutim, naravno da uvijek ima mjesta za poboljšanje. Centar za mlade otvoren je 2008. godine, a Grad Karlovac je tada preuzeo odgovornost na policy razini. Otada imamo gradske programe za mlade koji se obnavljaju svake četiri godine, a Grad Karlovac će, koliko imam informacija, krenuti u izradu četvrtog gradskog programa. Na političkoj razini postoje svi uvjeti i generalno je sve lijepo i funkcionira. Međutim, rekla bih da je najveći problem što mladi nisu prepoznali tu razinu, odnosno da postoje politike za mlade koje se direktno tiču njihovih života. Ono što smo mi radili sve ove godine, a i dalje radimo, je da mlade upoznamo s time, da postoji neki dokument koji je usvojilo gradsko vijeće i koji je njima na raspolaganju, objasnila je predsjednica Udruge Carpe Diem Aleksandra Podrebarac.

Podrebarac je istaknula da postoji lokalna strategija rada s mladima, a Grad Karlovac ujedno ima aktivne savjete mladih. Pritom je važno da mladi dođu do tih informacija.

Mlade treba informirati i educirati da imaju dobre uvjete, a uz pomoć Carpe Diema, Centra za mlade i drugih organizacija u gradu koje se bave mladima i surađuju s njima u različitim životnim područjima, mogu otkriti na koji način i kako ih iskoristiti. Pozivam mlade da dođu i informiraju se te pokrenu inicijativu! Ono što ih smeta u gradu imaju mogućnost mijenjati, samo treba pokrenuti stvari. Tu smo da vas poguramo i podržimo te da podijelimo naše iskustvo, ideje i savjete.

Postojanje „informacijske barijere“ potvrdio je i voditelj Centra za mlade Grabrik Mislav Šipek. Napomenuo je kako često obilaze srednje škole gdje od samih mladih saznaju s kojim se izazovima suočavaju.

Iz pozicije udruga imamo dobre informacije o tome koliko Grad radi i koje su mjere poduzete. Međutim, u direktnom smo kontaktu s mladima kada dođemo u srednje škole gdje saznajemo da do njih ne dopire što se sve događa i koje prilike postoje radi njih. To je dugoročno velika problematika kojoj se svi zajedno trebamo posvetiti: škole, Grad, udruge i mi, Centar za mlade. Čemu dobre mjere za mlade i pitanja koja su njima od velike važnosti ako oni nemaju informacije i nisu pripremljeni na to kako ih iskoristiti.

Šipek je dodao kako je očito da su, s obzirom da je certifikat dobiven, određene mjere provedene, samo je pitanje kako ih maksimalno iskoristiti. Tu je i stalno prisutno stambeno pitanje i zapošljavanje na neodređeno, s čime se današnji mladi teško nose.

Mladi definitivno vide stanovanje i buduće zaposlenje kao veliki upitnik. Jako je puno pitanja oko toga jer nemaju sigurnih informacija o tome. Svi osjećaju povećanje cijena najma i kupnje stanova, ne samo u Karlovcu, već i u cijeloj Hrvatskoj, Europi i šire. Cijene i standard života su u velikom razmaku, a mladi definitivno to osjete i izražavaju, zabrinuti su za svoju budućnost. Pitanje je kako će oni jednog dana nastupiti u samostalnom životu za koji ih se priprema i za koji ih skoro svi plaše da će se uskoro dogoditi kada završe srednju školu. Znaju i razumiju da im osnovno egzistencijalno pitanje neće biti zadovoljeno i zanima ih kako tome doskočiti.

Šipek je zaključio kako je problem stanovanja i posla intersektorsko pitanje kojim bi se svi trebali više baviti. Svoje mišljenje o mogućnostima za karlovačke mlade podijelila je i turska volonterka Doğa u Centru za mlade.

Mislim da je Karlovac odličan grad za mlade jer se ovdje, primjerice, osjećam sigurno dok sama vozim bicikl. Također ima više događanja tijekom godine, pogotovo ljeti. Grad je ujedno blizu Zagreba, a iz Zagreba se lako dođe u druge gradove i zemlje. Više je dobrih strana, rekla je Doğa.

Pozitivno je da Grad Karlovac stječe priznanja za rad s mladima, ali postoji još mnogo mjesta za napredak. Tek kada sami mladi utvrde da su upućeni u događanja koja se njih tiču i kada će biti u mogućnosti riješiti izazove s kojima se suočavaju, Karlovac će postati grad za mlade u punom smislu riječi.