U slatkovodnom akvariju Aquatika predstavljena je stalna edukacijska infografika „Evolucija riba“ uz popratnu izložbu fosila. Jeste li znali da su upravo ribe prvi kralježnjaci koji su se pojavili na Zemlji? Njihova daljnja evolucija zaslužna je za prelazak života iz vode na kopno.

Ovaj naš evolucijski zid prikazuje, kao što i sam naziv kaže, evoluciju riba. Od nekakvih najjednostavnijih preteča riba koje još nisu imale kralježnicu kao što imaju naše moderne ribe, od riba koje su imale čvrste oklope da bi preživjele, riba koje nisu imale još razvijen takav tip čeljusti do hrskavičnjača, odnosno, morskih pasa i raža do ovih naših modernih riba koštunjača kao i sve ove slatkovodne ribe koje mi prikazujemo u našem akvariju, Nikolina Boić, stručni suradnik – edukator.

Primjerice, fetus svih kralježnjaka nalikuje ribi – s vidljivim škržnim prorezima, bez udova i s ribljim repom, a tek se s vremenom dijelovi embrija počinju razvijati na individualne načine.

– Svaku promjenu zapravo uzrokuju neke druge promjene. Dakle, je li došlo do promjene u okolišu, je li došlo do povećanog broja predatora ili smanjenja hrane. Kako bi zapravo vrste došle, preživjele i nastavile daljnju populaciju, dolazilo je do brojnih sitnih mutacija, izmjena i prilagodbi na svoj okoliš i sve ide u smislu preživljavanja i opstanka vrste.

Povijest života može se otkriti promatranjem bogatstva fosila ili okamina koje precizno bilježe vremenski trenutak nastanka. Neki od izvanrednih primjeraka minrealiziranih ili drugačije sačuvanih ostataka riba, biljaka i drugih organizama izloženi su u vitrinama duž evolucijskog zida što upotpunjuje cjelovitu priču o fascinantnoj povijesti.

– Do projekta evolucijskog zida došlo je na taj način da smo htjeli malo kompleksnije sadržaje uvesti u Aquatiku. Dakle, ne isključivo da pokazujemo riječni tok, da govorimo o rijekama i ribama već da uđemo u jednu dublju misaonu konstrukciju. Pošto sam ja diplomirao fiziku, ja sam prije svega razmišljao o tome kako je nastao svijet, o velikom prasku kako su formirane prve zvijezde i galaksije iz elementarnih čestica, kako je nastalo sunce i kako je pomoću ledenih kometa vjerojatno došla voda na zemlju. Razmišljao sam o tome kako je ta voda isparavala, kako su nastajale rijeke, pa u konačnici u prvim oceanima i život, Goran Jakšić, voditelj stručne službe i znanstveni suradnik.

Ovaj projekt nastao je u suradnji s Gimnazijom Karlovac i Prirodoslovnim muzejom Zagreb koji je osigurao nabavu originalnih fosila, a za vizualni identitet zaslužan je karlovački dizajner Boris Benko.

– Suradnje su nam jako dobre i mislim da mi radimo kvalitetan posao ovdje u Aquatici upravo na taj način što želimo biti edukacijska ustanova. Ovdje će se dobiti znanja koja su zaista lijepa i kvalitetna. Razmišljati kroz evoluciju znači biti kreativan. Vi možete stvarati misli na način da nije sve niti dorečeno.

Jakšić dodaje da je u jednom trenutku bio obrnuti tijek te se otvorila ekološka niša u morima i oceanima. Tako su se neki sisavci na kopnu produžili, prednji udovi postale su im peraje, a nos je odšetao na vrh glave i tako je nastao kit. Zaronite u prošlost i saznajte još brojne ovakve primjere istražujući povijest nastanka riba te njihovu evoluciju.